Navštív Holandsko a prejdi na bicykli po moste vytlačenom 3D tlačiarňou

Prvý most na svete vytlačený 3D tlačiarňou našiel svoj domov práve v Holandsku, v mestečku Gemert. Môžeme očakávať vytlačenie aj zložitejších stavieb?

Prvý most na svete vytlačený 3D tlačiarňou našiel svoj domov práve v Holandsku, v mestečku Gemert. Môžeme očakávať vytlačenie aj zložitejších stavieb?

Jednoznačne áno! Výskumníci si sú istí, že ak ich metódu vylepšia, dokážu takto postaviť aj omnoho väčšie stavby, mosty či budovy. Konkrétne most v meste Gemert trval jeho tvorcom z Eindhoven University postaviť 3 mesiace. Na výrobu takmer 8-metrového mostu bolo potrebných až 800 vrstiev akéhosi 3D predpätého betónu.

Vedci teda museli vytvoriť novú techniku 3D tlače, ktorá používa oceľové výstužné káble práve na vytváranie takéhoto betónu. Vytláčanie predpätého betónu má mnoho výhod. Môže byť vytlačený v akomkoľvek tvare a všetko sa môže pomocou tejto metódy dokončiť omnoho rýchlejšie. Nie je totiž potrebné konštruovať tvárnice na betón. Dokonca je takýto spôsob stavania omnoho ekologickejší ako tradičné metódy. Prečo? Používa betón len tam, kde je nutné a nemrhá cementom. A keďže je produkcia cementu charakterizovaná vysokými emisiami oxidu uhličitého, znížením množstva potrebného betónu sa zníži aj množstvo generovaného oxidu uhličitého.

Takže keď tvorcovia dokončili svoj výtvor poslednou vrstvou, dielo bolo na svete. Prvý most vytlačený 3D tlačiarňou, nachádzajúci sa v Európe. Teraz je otvorený a pripravený na stovky cyklistov, ktorí po ňom každý deň prejdú. A urdží ich to ? Na otestovanie bola na most položená 5-tonová váha, ktorý sa pod ňou, ako inak, nezosypal a ich úsilie sa teda vyplatilo.

Čo môžeme ešte čakať ?

S vylepšením tejto metódy príde aj rýchlejšie stavanie. Kto by nechcel niečo také využiť, keď je to šetrné ešte aj pre našu planétu. Vedci sa 3D tlačením aj naďalej zaoberajú a určite budú experimentovať a vytvoria ešte ďalšie stavby. Pracujú aj na projekte vytlačenia piatich domčekov, ktoré budú dokonca aj obývané.