Zrejme už viete, možno však nie, že Iridium je telekomunikačná spoločnosť, ktorá poskytuje celosvetové pokrytie satelitným signálom. Ľudovo povedané: prevádzkuje satelitné telefóny. Vďaka nej si môžete zatelefonovať odkiaľkoľvek na zemi (a čiastočne aj mimo nej).

Tá v súčasnosti buduje 2. generáciu svojej satelitnej siete. Prvá generácie dnes už svojou prenosovou rýchlosťou 2,4kbit/s veľmi neoslní. Druhú generáciu má tvoriť 75 satelitov Iridium NEXT a má ponúknuť o niečo zaujímavejšie rýchlosti. Tá totiž na rozdiel od prvej generácie bude rátať aj s dátovými pripojeniami.

To je ale na dlhšie rozprávanie, ktoré už pekne spracovali chalani z kosmonautix.cz.

Podstatná informácia je, že svoje ďalšie dve várky satelitov (č. 31-50) sa spoločnosť Iridium rozhodla vyniesť na “flight proven” nosičoch Falcon 9, čo by sa dalo voľne preložiť ako v“praxou overené”. Teda na takých, čo už na prahu vesmíru raz boli.

Lety (a pristátia prvých stupňov) spoločnosti SpaceX sú v poslednej dobe viac-menej rutinou, no stále prevládajú štarty nových prvých stupňov nad štartmi tých už použitých. Tie boli dovedna 3. Na najbližší štart Falcon 9 pre spoločnosť Iridium si ale ešte chvíľu počkáme – je naplánovaný až na 23. decembra o 2:26 ráno, a to vďaka oneskoreniam vo výrobe satelitov. Stay tuned.