Aký je rozdiel medzi 120 Hz displejom Sharp a 60 Hz AMOLED panelom od Samsungu?

0
Samsung Galaxy S8
Samsung Galaxy S8

Tento rok sme spoznali prvé globálne predávané mobilné zariadenia, ktoré ich výrobca vybavil obrazovkou so 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Ide o výkonné tablety iPad Pro 10.5 a iPad Pro 12.9 od spoločnosti Apple.

Uvedené tablety ale nie sú jediné. Existujú totižto aj iné mobilné zariadenia, ktoré majú 120 Hz displej.

Drvivá väčšina súčasných aj vlajkových smartfónov používa displej so 60 Hz obnovovacou frekvenciou. Pre bežnú plnohodnotnú interakciu frekvencia obnovenia obrazu stačí a pri užívaní nebadáte žiadne trhanie či iný, povedzme nehladký chod.

Ako už iste tušíte, aj tento parameter je možné pozdvihnúť na vyšší level. Sharp to už urobil.

120 Hz
Sharp Aquos Zeta so 120 Hz displejom

Pár modelov smartfónov Sharp Aquos disponuje displejom so 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Tieto smartfóny sa zväčša predávajú iba na trhu v domácej krajine výrobcu v Japonsku a patria do kategórie high-end zariadení.

Aký je ale rozdiel medzi 60 Hz a 120 Hz displejom smartfónov? Jeden z členov komunity fóra Reddit natočil video smartfónu Sharp Aquos Zeta súčasne so smartfónom Samsung Galaxy S8. Video bolo zhotovené pri snímkovaní 240 PFS, a tak uvidíme vďaka spomalenej sekvencii citeľný rozdiel. Displej od Sharp pracuje výrazne plynulejšie.

To, čo vidíte na GIF animácii vytvorenej z videa je budúcnosť zobrazovacích prvkov smartfónov. Časom dostaneme ešte hladšie animácie, rýchlejšie a presnejšie reakcie, a dokonalejšiu odozvu na dotyky. Samozrejme so zreteľom na výdrž batérie a dávkovanie výkonu.

Displej so 120 Hz obnovovacou frekvenciou by asi najviac pristal phabletu Samsung Galaxy Note. Citlivý a presný hrot S-Pen by si ešte lepšie rozumel s takouto dvojnásobne plynulejšou obrazovkou.

Uvidíme, ktorý z globálnych technologických inovátorov predstaví ďalšie zariadenie so 120 Hz displejom. My iba dúfame, že ho uvidíme aj na trhu v Európe. Živé farby, vysoký jas a dokonalú AMOLED čiernu už poznáme. Obnovovacia frekvencia by sa mohla objaviť v hľadáčiku popredných hardvérových inžinierov.