Od čias, kedy automobilka Tesla predviedla svetu vozidlo Model S, poháňal palubný systém týchto elektromobilov hardvér spoločnosti NVIDIA. Podľa servera Bloomberg ale došlo k významnému obratu. 

Tesla hardvér od NVIDIE vymenila za súčiastky od spoločnosti Intel. Podľa všetkého bude poháňať hardvér Intelu palubný systém s obrovskou dotykovou obrazovkou vozidla Tesla Model 3.

Spolupráca s Intelom sa bude logicky týkať aj ostatných nadchádzajúcich elektromobilov značky Tesla. Najbližšie sa ponúka kompaktné SUV Model Y. Tesla, NVIDIA a Intel odmietli celú záležitosť komentovať.

Nie je preto jasné, čo za výmenou dodávateľa stálo. Dohoda so spoločnosťou NVIDIA mala skôr charakter prestíže ako technologického know-how. Tesla ako producent luxusných vozidiel poháňaných elektrinou nepredával vo veľkých objemoch, ktoré by mali napríklad významný vplyv na hospodárske výsledky dodávateľov.

Tento status sa však s príchodom vozidla Tesla Model 3 zmenil. Počet predbežných objednávok sa počíta na státisíce a Tesla bude mať čo robiť, aby všetkých zákazníkov uspokojila. Silné predaje dostupnejšieho vozidla na elektrinu môžu Intelu ako dodávateľovi zahrať do karát.

Tesla Model 3
Infotainment vozidla Tesla Model 3

Spoločnosť Intel je popredným svetovým výrobcom procesorov a integrovaných obvodov, ktorá má na konte niekoľko významných úspechov. Jej technologické zázemie a skúsenosti z nej môžu urobiť významného hráča v modernom automobilovom priemysle. Nástup so značkou Tesla ani nemôže byť lepší.

Predstavitelia konkurenčnej NVIDIE istotne neplačú do vankúša. Aj keď by si Teslu ako partnera určite radi zapísali. NVIDIA už skôr oznámila spoluprácu s automobilkou Volvo, pričom spolu vyvíjajú autonómny systém riadenia.

Na rozbehnutý vlak elektrinou poháňaných vozidiel a systémov pre autonómne riadenie postupne skáču všetky významné automobilky. NVIDIA a ďalší podobní výrobcovia tak môžu mať v budúcnosti nových dôležitých zákazníkov.

TIP REDAKCIE
Slovák Andrej Karpathy sa stal šéfom vývoja autopilota pre elektromobily Tesla

Kým ale tradičné automobilky ukazujú elektrinou poháňané koncepty vozidiel a ohlasujú započatie sériovej výroby, Tesla už vyrába a predáva. Náskok v tejto brandži je podobne dôležitý ako náskok v IT či priemysle.