Znečistenie vôd plastom sa objavilo už aj na odľahlých miestach blízko Severného pólu

Kusy plastu boli nájdené už aj na miestach, kde by ich vedci nečakali. A veru že boli veľmi prekvapení, keď približne 1 600 km od Severného pólu uvideli na ľadovej kryhe odpočívať veľké kusy polystyrénu.

Kusy plastu boli nájdené už aj na miestach, kde by ich vedci nečakali. A veru že boli veľmi prekvapení, keď približne 1 600 km od Severného pólu uvideli na ľadovej kryhe odpočívať veľké kusy polystyrénu.

Tvrdia, že je to zatiaľ najsevernejšie miesto na Zemi, kde bolo videné znečistenie plastov a obávajú sa, že tento materiál tam pláva práve kvôli klimatickým zmenám, ktoré zapríčiňujú topenie ľadu.

Plast sa teda našiel v oblasti Severného ľadového oceánu. Pán Hadow z tímu, ktorý ho spozoroval, uviedol: „Za celých 25 rokov skúmania tejto oblasti som nevidel tak veľké a badateľné kusy odpadu. Celé kocky polystyrénu proste na tom ľade len tak sedeli.“

Tím taktiež spomenul, že znečistenie spôsobilo poškodenie morských ekosystémov, ktoré je vyčíslené na najmenej 7,1 miliárd eur, pretože zabilo približne milión morských vtákov, 100 000 morských cicavcov a nespočetné množstvo rýb.

Ako moc sú oceány znečistené?

Je veľmi smutné, že oceány na celom svete sú plastom veľmi znečistené, čo predstavuje výraznú hrozbu pre zvieratá, ktoré ho považujú za svoje prirodzené prostredie. Jedna štúdia odhaduje, že práve teraz v oceánoch pláva viac ako 5 biliónov kusov plastov a niektorí odborníci dokonca tvrdia, že oceán natoľko znečisťujeme, že z plastu sa stane ďalšia vrstva podmorského povrchu zaznamenaná vo fosílnych záznamoch.

TIP REDAKCIE
Omikron sa rozšíril už do 40 krajín sveta, WHO vyzýva k pripravenosti a opatrnosti

Prečo sa plasty objavujú v zamrznutom ekosystéme

Zmätok v ekosystéme nastáva kvôli tomu, že umelá hmota sa rozpadá na mikroplasty a tie vstupujú do potravinového reťazca. Potom sú nachádzané v telách zvierat. Vedci tvrdia, že mikroplasty sa v Arktíde zhromažďujú preto, lebo do Severného ľadového oceánu ústi mnoho riek. Tým, že sa ľad topí, sa zamrznuté plasty rozpúšťajú a putujú ďalej do oceánov.

Hovorí sa, že do polovice roka 2050 bude Severný ľadový oceán už bez ľadu a následkom bude splnenie pred tým nemožných obáv o tom, že zásah človeka bude mať negatívny vplyv na voľne žijúce živočíchy.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať