Smartfóny môžu byť ešte kompaktnejšie. Vynašli 1 000x menšie antény

0

Vedci z bostonskej univerzity Northeastern predstavili výsledok ich niekoľkoročného výskumu. Pracovali na technológii pre antény budúcnosti, ktoré môžu byť až tisíckrát menšie než tie, ktoré elektronika využíva dnes.

Dnešná elektronika (či už ide o telefóny, tablety, smart TV, autá, hodinky, rádio alebo čokoľvek iné čo komunikuje bezdrôtovo) je závislá na kvalitnej anténe. Pracuje s elektromagnetickými vlnami, cez ktoré sa šíri signál. Elektromagnetické vlny majú však veľkú vlnovú dĺžku a preto musia byť aj antény na zariadeniach relatívne veľké (väčšinou jedna desatina dĺžky vlny).

Nové antény budú podstatne menšie

Pri moderných smartfónoch sa zmenšuje všetko. Veľkosť čipov, kamerových senzorov, rámikov, jednoducho všetkého z čoho telefón pozostáva. Teraz to vyzerá tak, že by sa podobne mohla zmeniť aj anténa, ktorú sa výrobcovia všelijako snažia zamaskovať.

Nová technológia namiesto s elektromagnetickými vlnami pracuje s akustickými rezonančnými vlnami, ktoré sú 10 000-krát menšie. To im umožňuje vyrobiť antény podstatne menšie než tie, ktoré sa využívajú doteraz.

Úspešné testovanie

Novinka je schopná pracovať v rovnakých frekvenciách ako elektromagnetické vlny. Problém nerobí ani rýchlosť prenosu, ktorá sa približuje rýchlosti svetla. Prototyp antén už testovali na niekoľkých nových frekvenciách, vrátane VHF (60 MHz) a UHF (2,25 GHz). Problém by nemal byť ani s vyššími frekvenciami. Dobrou správou je aj fakt, že nové antény sa dajú vyrobiť technológiami, ktoré sú dnes bežné a na niektorých výrobných linkách dokonca bežne používané.

Nový typ antény je dôležitý hlavne pre rozvoj internetu vecí (IoT), ktorý spája malé a lacné zariadenia so zvyškom sveta.