Kirin 970

Renomovaný čínsky výrobca mobilných telefónov predstavil očakávaný čipset, ktorý vybavil niečim, čo nazýva NPU. Čerstvo odhalený Kirin 970 poženie aj avizovaný model Mate 10. Ten predstavia v polovici októbra.

Nový procesor Neural Processing Unit, čiže NPU, obohatí príslušné zariadenie o vlastné hardvérové kapacity umelej inteligencie, lepšie povedané strojového učenia. Pravidelné vykonávané úkony by tak boli viac-menej automatizované, vďaka čomu sa odbremení procesor a tým pádom mu zostane viac sily pre jeden náročnejší a pre nás dôležitejší úkon.

Ako píše web GSMarena, Huawei nechá konkrétne praktické využitie na vývojárov softvérových aplikácií. Takže ak si dajú záležať, vedia z toho celkom dosť vyťažiť. Na dobrých skúsenostiach používateľov predsa záleží každému jednému.

Medzi novinkami je aj podpora pre dátové 4.5G siete (rýchlosť sťahovania až do 1,2 Gbps) či vynovený procesor ISP, vďaka ktorému bude na záberoch z prostredia so zlými svetelnými podmienkami menší šum. Rovnako ale dokáže presnejšie reagovať na aktuálnu scénku, čo znamená ešte lepší automatický režim.

8-jadrový CPU, 12-jadrový GPU

Zostávajúcu časť technických špecifikácií tvorí 8-jadrový procesor a tiež 12-jadrový grafický procesor, presnejšie Mali-G72MP12. Čo sa týka toho hlavného, tak ide o 4 kúsky Cortex-A73 s frekvenciou 2,4 GHz a 4 kúsky Cortex-A53 s frekvenciou 1,8 GHz.

Kirin 970 zhotovili prostredníctvom 10-nanometrového výrobného procesu a na jednom centimetri štvorcovom obsahuje až 5,5 miliardy tranzistorov.