Instagram upozornil overených používateľov na začiatku tohto týždňa o bezpečnostnej chybe, ktorá by mohla poskytnúť hackerom prístup k ich osobným informáciám. Problém je už ale vyriešený.

Zdá sa však, že chyba bola zneužitá ešte pred opravou tohto problému a ovplyvnila najmä niekoľko známych účtov s viac sledovateľmi. Mike Krieger, hlavný technik Instagramu, zdieľal v piatok blogový príspevok, ktorým upozornil používateľov na túto bezpečnostnú chybu. „Napriek tomu, že nevieme presne určiť, ktoré účty by mohli byť hacknuté, veríme že to bolo iba ich malé percento. Chceme však zopakovať, že pri tejto chybe neboli odhalené žiadne heslá.“

Hovorca pre CNN Tech povedal, že sú si vedomí, že jednotlivci sa snažia predať tieto informácie, a tak spoločnosť spolupracuje s príslušnými orgánmi činnými v trestnom konaní.

Ako hackeri predávajú informácie

Hackeri predávajú e-maily a telefónne čísla patriace pod instagramové účty, ktoré boli napadnuté pred tým, než Instagram tento problém odstránil. Tvrdia, že vlastnia osobné údaje spojené s viac než 6 miliónmi účtov. Ľudia si teda môžu vyhľadávať mená používateľov vo vyhľadávacej databáze a zakúpiť si osobné údaje, každý za 10 dolárov. K tejto stránke však cez tradičný prehliadač prístup nezískate.

Manažér databázy povedal, že počul o zraniteľnosti instagramových služieb v súkromnej chatovej miestnosti a k dátam získal prístup 25. augusta. Poslal teda CNN Tech zoznam 1000 instagramových účtov aj s pridruženými informáciami a tí boli schopní potvrdiť, že niektoré z e-mailov naozaj patrili existujúcim účtom. Facebook, majiteľ Instagramu, sa však odmietol vyjadriť.

Hackeri môžu skrz telefónne čísla a e-maily zistiť o osobe naozaj veľa. Napríklad, útočník môže hacknúť vašu SIM kartu a získať prístup k účtom prepojenými práve s vaším telefónnym číslom.

Na začiatku minulého týždňa došla k ujme taktiež Selena Gomez, ktorej účet bol hacknutý, a na jej Instagrame publikované staré fotky ex-priateľa Justina Biebera.