Obyvatelia USA dnes majú jedinečnú možnosť pozorovať úplné zatmenie slnka, ktoré sa im naposledy zjavilo ešte v roku 1918, resp. v roku 1979 na severozápade USA. Z ostatných kútov sveta bude možné sledovať iba čiastočné zatmenie.

Vďaka internetu a súčasným technológiám môžete úplné zatmenie slnka sledovať aj vy. Postačí vám obrazovka smartfónu alebo počítača a bežné internetové pripojenie.

Portál Business Insider dáva do pozornosti živé prenosy pod záštitou Národného úradu pre letectvo a vesmír, ktoré budú zverejnené na sociálnej sieti Facebook a samozrejme aj na YouTube.

Živý prenos úplného zatmenia skvele poslúži obyvateľom oblastí, z ktorých ho nie je možné pozorovať. Divadlo úplného/čiastočného zatmenia slnka ešte môže prekaziť zamračené počasie.

Mesačný tieň bude široký iba 130 kilometrov. Na americký kontinent začne vstupovať o 19:16 nášho času a pohybovať sa bude približnou rýchlosťou 700 metrov za sekundu.

zatmenie slnka

Interaktívnu mapu pohybu mesačného tieňa môžete sledovať na tejto adrese, na oficiálnej stránke agentúry NASA. Odkazy na živé online prenosy pripájame tiež.

YouTube

Facebook