Miesto sofistikovaného telekomunikačného systému iba obyčajná mobilná sieť s prístupom k digitálnej diaľnici. Taká je vízia ambiciózneho tímu z Nemecka, ktorý chce jednu vybudovať priamo na povrchu prirodzenej družice Zeme.

Start-up si hovorí PTScientists a aby mohol svoje plány jedného dňa aj dotiahnuť do konca, pomôže mu s nimi Vodafone. Známy mobilný operátor dostane na starosti technickú oblasť projektu, čiže zabezpečí nevyhnutný hardvér, vďaka ktorému môžu na Mesiaci vzniknúť prvé LTE stanice, píše web SPACE.

Vybudovaná telekomunikačná štruktúra by im v budúcnosti mala poslúžiť na realizáciu komerčných služieb. Tie bude môcť využiť každý, kto tam príde a nejaký ten čas tam aj pobudne. Spomínanou službou môže byť, napríklad, predávanie dátových balíčkov, teda obdoba toho, čo dnes na modrej planéte robia mobilní operátori.

O ľudských základniach na Mesiaci hovoril dokonca už aj sám Elon Musk, kedy tvrdil, že by niečo také poriadne vyburcovalo verejnosť a zdvihlo záujem ako o spoznávanie, tak aj o kolonizáciu iných kútov nielen našej slnečnej sústavy. Niekoľko ďalších spoločností už dokonca stihlo prejaviť záujem aj o ťažbu nerastných surovín, ktoré by odtiaľ dovážali a predávali potenciálnym záujemcom.

Poletia na rakete SpaceX

LTE sieť plánujú využiť už koncom roka 2018, a to na energeticky efektívnu komunikáciu s dvomi diaľkovo ovládanými robotmi, vďaka čomu získajú vzdialený prístup k záberu ich kamier. Keby siahnu po priamom komunikačnom systéme, čiže systéme bez LTE staníc, až polovicu elektrickej energie zo solárnych panelov jedného Audi rovera zožerie prítomný modem.

Oba rovery sú v podstate mobilné telefóny, ktoré náš video stream odkomunikujú s Alinou, tá slúži ako základňová stanica LTE, a Alina potom odkomunikuje dáta až k nám.

TIP REDAKCIE
Modrý krvavý mesiac: Trio mesačných fenoménov, ktoré nastane po 150 rokoch!

Robotov tam dostanú s pomocou nosnej rakety Falcon 9 a čo sa týka misie, oba budú mať za úlohu preskúmať miesto, kde pred niekoľkými dekádami pristála živá posádka misie Apollo 17.