Čínski vedci vytvorili batériu bez toxickej chemikálie, nahradili ju slanou vodou

Riziko úrazu spôsobeného fyzicky poškodenou batériou v blízkej budúcnosti výrazne klesne.

Riziko úrazu spôsobeného fyzicky poškodenou batériou v blízkej budúcnosti výrazne klesne. Postarajú sa o to pokročilé akumulátory bez nebezpečných chemikálií, pretože tie po novom nahradia tekutiny, aké obsahuje alebo produkuje aj naše telo.

A hoci zatiaľ hovoria iba o slanej vode, ako pôjde vývoj postupom času dopredu, vedci chcú nové typy batérií s flexibilným telom vkladať priamo do ľudského tela, aby tam poháňali miniatúrne zariadenia. To znamená, že by úlohu elektrolytického roztoku mohla plniť aj ľudská krv.

Do úvahy ale tiež spadajú slzy, pot alebo iné biologické tekutiny, informuje vedecký web Science Alert.

Zvýšený záujem v bádaní po takzvaných bio-batériách poháňa neustále väčší dopyt po elektronických produktoch, ktoré je možné implantovať pod kožu. Pokiaľ by fungovali vďaka nebezpečnej chemikálii a náhodou nastane problém, používateľ sa v takom prípade nevyhne nezanedbateľnej ujme na zdraví.

TIP REDAKCIE
Najpoužívanejšie emotikony roka 2021? Rehot a srdiečka

Podobné riziká preto nútia odborníkov hľadať alternatívy, pri ktorých nič také nehrozí.

Dve formy a päť riešení

Čínski vedci z Fudan University zhotovili až dve fyzicky rôzne formy – jedna má podobu kúska lepiacej pásky a tá druhá pozostáva z dvoch malý rúrok, ktoré vyrobili z pevných a ľahkých uhlíkových vlákien. Spočiatku bude slúžiť ako zdroj energie pre inteligentné oblečenie, čo je taký kus látky, kde sú integrované rôzne senzory alebo iné snímače okolitého sveta, a neskôr aj pre implantáty.

Okrem dvoch foriem ale experimentovali aj s rôznymi elektrolytickými roztokmi. Počas výskumu siahli ako po sírane sodnom, tak aj po slanej vode, pričom spomínajú, že by akumulátor fungoval i pri použití biologických tekutín.

Total
48
Zdieľaní
Total
48
Zdieľať