Elon Musk: Základňa na Mesiaci vyburcuje verejnosť, mali by sme ju tam postaviť

Sága pokračuje.

1
Foto © Steve Jurvetson / flickr.com - rkarkowski / pixabay.com

Pre niekoho vizionár, pre niekoho blázon prichádza s ďalším šialeným nápadom. Ešte predtým ako kolonizujeme ďalšiu planétu, teda Mars, by podľa neho mala na povrchu našej prirodzenej družice vyrásť ľudská základňa.

S touto nie úplne novou myšlienkou prišiel na len nedávno organizovanú konferenciu ISSR&D, čiže International Space Station Research and Development 2017 konajúcu sa v americkom meste Washington, kde zároveň prezradil i to, že taký krok spôsobí medzi ľuďmi po celom svete obrovský hype. A kde je hype, tam je celkom logicky nasmerovaná aj pozornosť médií, ktorá by na druhú stranu pomohla zvýšiť súčasný záujem o bližšie poznanie záhadných kútov vesmíru.

Pokiaľ chcete verejnosť naozaj poriadne vyburcovať, myslím si, že by sme mali mať základňu na Mesiaci.

Mať trvalú prítomnosť na inom nebeskom telese, čo by mohla byť mesačná základňa, a potom dostať ľudí na Mars a ešte ďalej – to je pokračovanie sna Apolla, po akom podľa mňa ľudia túžia.

Mesiac, základňa a ťažba surovín

Na prirodzenú družicu Zeme nechce ísť iba Elon, ale aj iné spoločnosti, ktoré však majú tak trošku rozdielne zámery. Miesto hecovania verejnosti, aby porástol záujem o vesmír, tam chcú postaviť základňu, aby mohli začať ťažiť nerastné suroviny a tie potom prevážať na povrch modrej planéty, kde ich následne spracujú a potom predajú potenciálnym záujemcom.

Podobné ambície má aj spoločnosť Moon Express z Floridy. Tá by chcela svoje plány zrealizovať už okolo roku 2020, o čom dala vedieť iba pred niekoľkými dňami, a to aj prostredníctvom pekne spracovaných video záberov, ktoré nájdete nižšie. Prvá misia, kde zatiaľ pôjde iba o zber dát, sa vraj uskutoční už koncom tohto roka. Po tej prídu na rad i ďalšie, prostredníctvom čoho sa dopracujú až k vybudovaniu nevyhnutnej infraštruktúry.