Práve teraz vo Veľkej Británii IKEA ponúka na predaj solárne panely a batérie. Veľká škandinávska firma orientujúca sa na nábytok a bytové doplnky totiž uzavrela partnerstvo so solárnou firmou Solarcentury. Lacné špásy to však nie sú, keďže ceny sa pohybujú od £3000, čo je asi približne 3270 €.

Domáce batérie sú navrhnuté tak, aby kooperovali s už existujúcimi solárnymi panelmi, alebo ako súčasť nového kombinovaného systému domáceho solárneho panelu či akumulátora, na ktorý IKEA zameriava svoj predaj. Podľa škandinávskej firmy dokáže priemerná rodina vo Veľkej Británii so solárnymi panelmi spotrebovať asi 40% solárnej energie, ktorú vyprodukuje. Nadbytočných 60% je následne predaných naspäť do Národnej Siete, avšak už v strate v porovnaní s hodnotou.

Čo sa teda zmení?

Batérie umožnia používateľom uschovať elektrinu vygenerovanú slnkom pomocou solárnych panelov a použiť ju ako len chcú. IKEA tvrdí, že pomocou uschovávania dokáže bežná domácnosť spotrebovať až 80% získanej solárnej energie, zatiaľ čo účty za elektrinu môžu byť znížené až o 70%.

IKEA ale nie je jediná firma s týmto zameraním. Google má v tejto dobe „pomôcku“ nazývanú „Project Sunroof“, ktorá vám poskytne prispôsobený odhad úspor na základe počtu hodín slnečného žiarenia, ktoré dostane vaša oblasť za rok. Elon a jeho Tesla taktiež nie sú o nič pozadu, keďže minulý rok v novembri získal spoločnosť SolarCity, čo vlastne umožnilo miliardárovi predávať elektromobily a solárne strechy pod jednou značkou.