Sonda Juno, ktorá má za úlohu skúmať jednu z planét slnečnej sústavy, poslala vedcom nové fotografie. Počas nízkeho preletu zachytila miesto, kde už viac ako 350 rokov vyčíňa búrka s dvojnásobne väčšou šírkou, akú má naša Zem.

Veľká červená škvrna, alebo aj The Great Red Spot, meria od severu na juh približne 15 000 kilometrov a od západu na východ niečo medzi 24 000 a 50 000 kilometrami. Rozmer je v druhom prípade nekonzistentný preto, lebo masívny hurikán neustále mení svoju veľkosť, pričom to isté platí aj o farbe. Tá sa podľa dostupných informácií mení „od bledo ružovej až po tehlovo červenú„.

Podstatné tu ale je to, že agentúra NASA dokázala masívny hurikán zachytiť z výšky iba 9 000 kilometrov. Web Business Insider tvrdí, že pri porovnaní so zábermi druhého najnižšieho preletu, aký sa ľudstvu kedy podaril, ide o rozdiel s veľkosťou až jeden a pol milióna kilometrov, čo je oproti čerstvému úspechu skutočne veľa. Vedci, ktorí za ním stoja, majú preto nemalý dôvod na oslavu.

Juno sa pohybuje po obežnej dráhe Jupitera od polovice minulého roka, a to pri rýchlosti takmer 210 000 kilometrov za hodinu, takže ho obehne zhruba raz za 54 dní. Pohon zabezpečujú solárne panely.

Účel sondy, ktorú vyrobila spoločnosť Lockheed Martin za približne jednu miliardu dolárov, spočíva ako v meraní polárnej magnetosféry, tak aj zloženia tejto rozmernej planéty bez pevného povrchu. Rovnako má ale za úlohu pomôcť s pátraním po spôsobe, ako vôbec vznikla a či ju tvorí pevné, kamenné jadro.

TIP REDAKCIE
NASA úspešne otestovala dvojicu družíc poháňaných vodou

Zábery nájdete nižšie.

Zdroj: NASA-JPL/SwRI/MSSS/Roman Tkachenko (CC BY)
Zdroj: NASA-JPL/SwRI/MSSS/Ted Stryk
Zdroj: NASA-JPL/SwRI/MSSS/Carlos N. Jiménez (CC BY)
Zdroj: NASA-JPL/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt/Seán Doran