nasa mars

NASA: Let na Mars je v rukách súkromných spoločností, my nemáme dostatok peňazí

Agentúra oznámila, že na to, aby mohla dostať prvých ľudí na povrch červenej planéty, nemá dostatočne veľký rozpočet. Budúcnosť kolonizácie majú teda v rukách spoločnosti ako je SpaceX alebo Blue Origin.

Americká vesmírna agentúra oznámila, že na to, aby mohla dostať prvých ľudí na povrch červenej planéty, nemá v súčasnosti dostatočne veľký rozpočet. Budúcnosť kolonizácie majú teda v rukách spoločnosti ako je SpaceX alebo Blue Origin.

Tie sa totiž posledné roky predbiehajú v neustálom znižovaní nákladov na lety do vesmíru, čo dosahujú rôznymi inováciami, ako napríklad opätovným používaním už raz použitých nosných rakiet. A ak tento trend bude pokračovať i naďalej, o čom niet pochýb, jedného dňa si budeme môcť kúpiť letenku za sumu, za akú dnes kúpite stredne veľký rodinný dom.


Vesmírna spoločnosť Elona Muska, SpaceX, má už dokonca aj plán, prostredníctvom ktorého chce na Mars dostať okolo 1 milióna budúcich kolonizátorov. Nádeje vkladajú do takzvaného medziplanetárneho transportného systému (obdoba mestskej hromadnej dopravy), ktorý bude tvoriť ozrutná vesmírna raketa Big Fucking Rocket s ťahom o veľkosti dychberúcich 13-tisíc ton, čo stačí na vynesenie približne tých 7 000 osobných automobilov.

Blogger Tim Urban to celé zhrnul do jedného výstižného odstavca.

Cena môže ísť dokonca ešte nižšie ako 500-tisíc dolárov/lístok (Elon si myslí, že klesne až na 100-tisíc dolárov/osoba). Možno si o tom ešte nepočul, ale inovácie SpaceX sa postarajú o revolúciu v nákladoch na cestovanie priestorom – zmena, ktorá otvorí také dvere, aké si dnes nevieme predstaviť otvorené. A keď sa táto revolúcia dostane dostatočne ďaleko, vízia SpaceX dostať na Mars 1 000 000 ľudí môže – bez štipky humoru – byť realitou.” 

Total
1
Zdieľaní