Pod USA vybudujú trať pre Hyperloop. Elon Musk oznámil, že získali povolenie vŕtať

Éra cestovania nadzvukovou rýchlosťou už pomaličky začína, o čom svedčí aj nedávny krok americkej vlády udeliť povolenie na vŕtanie ďalších podzemných tunelov.

Éra cestovania nadzvukovou rýchlosťou už pomaličky začína, o čom svedčí aj nedávny krok americkej vlády udeliť povolenie na vŕtanie ďalších podzemných tunelov. Tie by mali byť spočiatku dlhé cez 300 kilometrov.

Povolenie získal Elon Musk a jeho spoločnosť The Boring Company, ktorá je zameraná práve na túto oblasť. Jej obrovské vrtáky začnú v meste New York a skončia až vo Washingtone, kde postavia jednu zo štyroch plánovaných zastávok. Zostávajúce dve vzniknú na území Philadelphie a Baltimore, kde cestujúci môžu prestúpiť, vystúpiť alebo nastúpiť na linku do iného mesta.

Vlak z budúcnosti vie dosiahnuť rýchlosť až cez 1 200 kilometrov za hodinu, no spočiatku pôjde iba okolo tých 700 km/h, čo prezradil nedávny tweet vizionára. Ten tvrdí, že Hyperloop pokorí 328 kilometrov dlhú trasu za približne 29 minút. Pri plnej rýchlosti to môže byť pod dychberúcich 20 minút.

Zatiaľ ale nevieme, kto dostane avizované budovanie trate na starosti. Existujú dve spoločnosti, Hyperloop Transportation Technologies a aj Hyperloop One, pričom tá druhá nedávno zverejnila autentické video zábery z prvých testov prepravného systému fungujúceho na princípe takzvanej magnetickej levitácie. Vďaka tej sa prepravná kapsula pri pohybe doslova vznáša v nízkotlakovom prepravnom potrubí, pričom pohon tu zabezpečujú výkonné elektromotory poháňané zelenou elektrickou energiou z viacerých obnoviteľných zdrojov.

Revolúcia v doprave

Vlak Hyperloop podľa niektorých odborníkov a analytikov spôsobí revolúciu ako v hromadnej, tak aj v nákladnej doprave, pretože umožní presúvať väčšie množstvo ľudí alebo viacero vecí z jedného miesta na druhé bez toho, aby spaľovali fosílne palivá, znečisťovali krehkú prírodu a aby pýtali za palubné lístky privysoké čiastky, hoci vás dnes a ani v blízkej budúcnosti nič tak rýchlo neodvezie.

TIP REDAKCIE
Google odhalil podrobnosti čipsetu Tensor: S čím presne máme tú česť?

Kapsule na prepravu cestujúcich by navyše mali ponúknuť takú úroveň bezpečnosti, že ich nepoškodí a im zase neublíži ani vznik takej nehody, počas ktorej kapsula stratí kontakt s hi-tech dráhou.

Za mágiou tentokrát stojí špeciálne vyvinutý materiál (vraj až 8-násobne pevnejší ako hliník) z uhlíkových vlákien a s názvom Vibranium, aký mnohí nepochybne poznajú zo slávneho komixu Kapitán Amerika.

Hyperloop (foto © HTT / JUMPSTARTFUND / OMEGABYTE )
Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať