Facebook chce patent na záhadné modulárne zariadenie. Chystá sa niečo veľké?

Najväčšia sociálna sieť na svete požiadala o udelenie nového patentu, kde sa všetko točí okolo zariadenia s modulárnou konštrukciou.

Najväčšia sociálna sieť na svete požiadala o udelenie nového patentu, kde sa všetko točí okolo zariadenia s modulárnou konštrukciou. Špekulácie hovoria o smartfóne, o aký mal záujem aj internetový gigant.

Projekt Ara predstavoval ambiciózny projektu Googlu, v rámci ktorého pracoval na modulárnom mobilnom telefóne pre masy. A o niečo podobné zrejme ide aj Facebooku, pretože nové informácie zo žiadosti o patent súvisia s niečim veľmi podobnými.

V patente je opísané fungovanie netradičného hardvérového zariadenia, pričom všetko naznačuje tomu, že tým zariadením bude práve smartfón. Používateľ si tak bude môcť meniť jednotlivé moduly, prostredníctvom čoho zvýši kapacitu akumulátora, zvýši komplexný výkon alebo zlepší kvalitu záberov aj bez toho, aby menil starú generáciu mobilu za novú a tým minul podstatne väčší balík peňazí.

Možností v oblasti funkcionality jednotlivých modulov tu však existuje podstatne viac.

Nižšie je nákres jedného z modulov zo systému, ktorý obsahovala spomínaná prihláška. Vraj sa pozeráme na reproduktor a procesor.

Náčrt z patentu (foto © USPO)

Facebook a jeho mobilná divízia

Žiadosť o ochranu duševného vlastníctva podala tajomná divízia sociálnej siete, ktorá sa podľa webu Business Insider aktívne zaujíma o navrhnutie a aj vyrobenie modulárneho elektronického produktu.

Na jej čele navyše stojí bývalý zamestnanec americkej štátnej agentúry DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), kde javia záujem o neopísateľne pokročilé technológie. Tie však nie sú určené pre verejnosť, ale pre armádu či iné ozbrojené zložky.

Ide len o zbytočne prehnaný hype a z patentu nakoniec nič nebude? To zatiaľ nikto nevie, no jedno je isté – možné to je.

Jedna prihláška totiž hneď neznamená, že sa z neho stane realita. Pokiaľ by sa tak však predsa len stalo, môžeme si byť istí vysokou úrovňou kvality. Tím odborníkov z divízie disponuje dlhoročnými skúsenosťami z podobnej práce pre technologických gigantov ako Apple alebo Google.