Ak sa zaujímate o letectvo, určite vás potešia najnovšie príspevky Armstrongovho leteckého výskumného strediska, ktoré v americkej Kalifornii prevádzkuje Národný úrad pre letectvo a vesmír.

Predstavitelia strediska totižto zverejnili na video platforme YouTube zatiaľ viac ako 300 videí, z ktorých sú mnohé unikátne a poriadne staré. Videá sú akýmsi memoárom vývoja leteckého priemyslu.

Snímky pritom neboli utajené, ako by sa mnohí domnievali. Nachádzali sa na stránke v úvode spomínaného centra, pričom neboli zrovna na očiach. Oveľa väčšiu popularitu a spoločenský dosah im zabezpečí až YouTube.

Manažérka pre sociálne médiá Armstrongovho centra, Rebecca Richardson, ozrejmila, že legendárne videá premiestňujú na YouTube s veľkým úsilím. Cieľom je dostať archívne zábery na jednoduchšiu a podstatne prístupnejšiu platformu, akou YouTube určite je.

Zatiaľ sa podarilo na YouTube premiestniť viac ako 300 videí, čo ale nie je konečným stavom. V zálohe je celkovo asi 500 videí, ktoré sa postupne objavia na YouTube, ako aj na oficiálnej stránke NASA.

NASA Armstrong Flight Research Center

Čo môžete na videách vidieť?

Pokiaľ nie ste fanúšikom leteckého priemyslu, dané videá vám asi veľa nepovedia. Niektoré záznamy pochádzajú ešte z roku 1940, čiže ich kvalita nie je zrovna najlepšia.

Sledovať môžete testovacie lety rôznych a v súčasnosti už kultových strojov, z ktorých sa mnohé odohrávali asi od 70. rokov 20. storočia až do roku 2000.

Spomenieme napríklad amatérske video stroja M2-F1, ktoré zachytil už zosnulý inžinier NASA Dale Reed, prevádzku testovacieho raketoplánu Enterprise z roku 1976, alebo vzlety bombardéra B-52. Množstvo videí je veľmi krátkych, no jedinečných.

Na snímke obrazovky vyššie vidíte len časť videí, ktoré boli nahrané v posledných hodinách, resp. dňoch. Všetky videá nájdete na oficiálnej YouTube stránke NASA Armstrong Flight Research Center, kam vás presmeruje tento odkaz.