Odborníci pracujú na AI systéme, ktorý vie z obyčajnej fotky jedla rozpoznať jeho recept

Odborníci na umelú inteligenciu vyvíjajú systém, prostredníctvom ktorého budeme vedieť behom krátkeho okamihu zistiť recept pokrmu z nášho stola. 

Tajné recepty špičkových šéfkuchárov onedlho podľa všetkého stratia svoje čaro. Odborníci na umelú inteligenciu totiž vyvíjajú systém, prostredníctvom ktorého budeme vedieť behom krátkeho okamihu zistiť recept pokrmu z nášho stola. 

A všetko, čo na to bude potrebné, je jedna obyčajná fotografia, tvrdí web Engadget.

Keď záber ukážeme ich sofistikovanému výtvoru, ten nám vďaka asistencii neurónových sietí prezradí také veci, o akých by sme sa za bežných okolností toho veľa nedozvedeli. Teda aspoň nie bez toho, aby sme sa museli pýtať kuchára na konkrétny postup, aký použil pri varení, či zloženie surovín, z akého dané jedlo pozostáva.

Toto vie pomôcť ľuďom zistiť, čo všetko sa nachádza v jedle, hoci nemajú k dispozícii konkrétne nutričné informácie,” prezradil jeden z členov tímu.

Za systémom AI Pic2Recipe stoja špecialisti z prestížnej univerzity Massachusetts Institute of Technology, ktorí pri jeho tvorbe využili starší, no stále pokročilý algoritmus od iných odborníkov zo Švajčiarska. A aby ho niečo také vôbec dokázali naučiť, najskôr bolo nevyhnutné zohnať viac ako 1 milión rôznych fotografií jedál, ku ktorým následne priradili detailné informácie súvisiace s použitými surovinami.

TIP REDAKCIE
Blackview Tab 12: Šikovný tablet s poriadnou výdržou teraz môže byť váš za akciovú cenu!

Z laboratória do aplikácie

Systém s umelou inteligenciou je však zatiaľ tak trošku nepresný, čo sa ale na druhú stranu pokračovaním v učení postupom času nepochybne výrazne zlepší. Zo súčasnej 65-percentnej úspešnosti môže preto onedlho byť viac ako 90-percentná úspešnosť a neskôr dokonca ešte vyššia. Všetko záleží už iba od toho, aké množstvo materiálov mu poskytnú na ďalšie vzdelávanie.

A aké bude potenciálne využitie? No predsa v aplikáciách pre naše smartfóny.