Falcon 9, s ktorou vesmírna spoločnosť v súčasnosti vynáša satelity na orbitu, je oproti rakete, ktorá ľudstvo jedného dňa zoberie na červenú planétu, len slabý odvar. Nový motor Raptor je totiž doslova šialený.

Populárny blogger a dobrý kamoš šéfa SpaceX, Tim Urban, vo svojej podrobnej analýze tvrdí, že takzvaná „Big Fucking Rocket„, ako ju nazval sám Elon Musk, dokáže zo seba dostať ťah o veľkosti neuveriteľných 13-tisíc ton. Vo výpočtoch mu tak vyšlo, že je to dostatok na to, aby so sebou mohla vyniesť k oblakom viac ako 7-tisíc osobných automobilov.

Samozrejme, hovoríme tu iba o prirovnaní, čoho všetkého je schopná, a nie o jej nadchádzajúcej misii.

Veľkosť BFR v porovnaní s inými raketami (zdroj: SpaceX)

BFR vo veľkosti menšieho mrakodrapu vynesie do vesmíru až 42 pokročilých raketových motorov Raptor, ktorými tak nahradia v súčasnosti používané motory Merlin. Tie poháňajú rakety Falcon 9 a v porovnaní s Raptorom unesú kvôli nižšiemu tlaku (jeden vs. jeden) až o 132 áut menej, čo z ich nasledovníkov robí až 3-násobne schopnejšie beštie.

Kolonizácia Marsu

Musk tam chce prostredníctvom spoločnosti SpaceX a jej súčasných či budúcich kapacít vybudovať kolóniu o veľkosti plus-mínus 1 milión ľudí, čomu však bude predchádzať vybudovanie medziplanetárneho transportného systému, aby sa ľudia, ktorých to tam prestane baviť, mohli kedykoľvek vrátiť spať na Zem.

Celé to bude v podstate fungovať ako mestská hromadná doprava, avšak s tým rozdielom, že nudnú cestu mestskými ulicami nahradia pútavým dobrodružstvom v beztiažovom stave.

Ak sa mu podarí znížiť ceny za jednosmernú letenku na tých 500-tisíc, neskôr možno i na 100-tisíc amerických dolárov, nehovoríme o ničom, čo by nemohlo byť reálne. Mnoho z nás by rado pristúpilo k razantnej zmene života na úplne novom mieste, takže keď predajú svoj majetok (dom, auto a i.), nadobudnú dostatok finančných prostriedkov, aby mohli nastúpiť na palubu BFR, kam sa spočiatku zmestí 100 odvážnych pasažierov.

TIP REDAKCIE
Rana ako z dela! Rakety Falcon Heavy vytvorili dva trojité sonické tresky

Prvého letu Big Fucking Rocket sa vraj dočkáme niekedy v roku 2022, zatiaľ nám musí stačiť Falcon Heavy.