Vyzerá to tak, že je na obzore vojna medzi dvomi najväčšími výrobcami mobilných čipsetov. Po tom, čo si Intel zastal Apple v súdnom spore so spoločnosťou Qualcomm, prišiel čas aj na jeho sťažnosti súvisiace s monopolom.

Presne tak, jeden obvinil druhého z monopolných praktík, pretože sa snažil zbaviť jedinej poriadnej konkurencie tým, že kalifornskému jabĺčku ponúkal špeciálne ceny za to, že jeho procesory získajú exkluzivitu. Ukážkových prípadov je, samozrejme, viac, no tento patrí medzi tie najpodstatnejšie.

Za zmienku ale stojí aj situácia, kedy Qualcomm žiadal od výrobcov uzavrieť takú zmluvu, ktorá by ich nútila platiť určité poplatky za každé jedno predané mobilné zariadenie, hoci nie každé obsahovalo jeho technológie. Výrobca čipsetov bol ale tiež obvinený z toho, že iným výrobcom odmietal poskytovať licencie k obyčajným patentom.


Intel posunul svoju sťažnosť, kde sa všetko točí okolo zneužívania vysokej pozície konkurencie v priemysle, komisii pre medzinárodný obchod (International Trade Commission), píše web 9to5mac. Tá sa prípadom začne zaoberať v priebehu ďalšieho mesiaca, pričom súdny proces vraj začne niekedy budúci rok.

Intel stojí za Apple

A nielen ten. Amerického výrobcu spotrebnej elektroniky si nedávno zastali i ďalší giganti z technologickej sféry, a to vrátane Facebooku, Googlu či takého Microsoftu. Apple totiž vedie s Qualcommom súdny spor, kde ide o zákaz importu iPhonov. Otázka teda znie – prečo?

Konkurent Intelu nechce, aby sa do USA dovážali v zahraničí zmontované iOS smartfóny, ktoré poháňa jeho čipset, čo je úplne absurdné.