Google vo štvrtok oznámil, že ich populárny nástroj na zobrazovanie máp, Street View, umožní komukoľvek nahliadnuť do Medzinárodnej vesmírnej stanice. Budeme mať tak prístup k 360-stupňovým panoramatickým snímkam, ktoré zobrazujú, ako astronauti na palube ISS žijú.

„Nikdy nebudeme vedieť, aké to je žiť a pracovať vo vesmíre. Ale to neznamená, že nemôžeme ukázať ľuďom, ktorí snívajú o tom stať sa astronautmi, aspoň kúsok z toho všetkého,“ povedala Deanna Yick, globálna programová manažérka pre Street View.

Budeme sa tak môcť preklikávať 15-timi časťami stanice alebo takzvanými modulmi. Používatelia budú vidieť bodku na každom objekte, na ktorý sa bude dať kliknúť. Po kliknutí sa im zobrazia poznámky opisujúce jednotlivé objekty a ich význam. Napríklad, klikneme na zložený cvičný výstroj a anotácia nám prezradí, ako takéto vybavenie vyzerá pri používaní a ako astronauti cvičia v nulovej gravitácii.

Je bežné, že ak chce Google zmapovať nejaké miesto, tak sa tam fyzicky niekto dopraví. Keďže ISS obieha okolo Zeme vo vesmíre, nebolo to možné. S pomocou NASA a vzdelávacou organizáciou CASIS, bol Googlu pridelený francúzsky astronaut Thomas Pesquet, ktorý k zmapovaniu stanice použil vybavenie, ktoré sa na stanici už nachádzalo.

Mapovanie v nulovej gravitácii bolo pre Google veľká výzva. Keď mapujú nejaké miesto, zvyčajne použijú statív, ktorý sa otáča, aby sa dosiahlo 360-stupňového obrazu. Vo vesmíre by sa statív začal jednoducho vznášať. Museli tak vymyslieť úplne novú metódu zbierania obrázkov. Problém bol nakoniec vyriešený nasledovne: na steny modulu boli pripevnené šnúry, ktoré v strede držali statív a tak preň vytvárali pevné miesto.

Yick tvrdí, že Google už neplánuje priniesť Street View do vesmíru, ale dodáva, že ak by bolo možné zmapovať Mesiac alebo Mars, možnostiam je otvorená.