Viac ako polovica nových áut bude elektrická. Elon Musk prezradil, čo nás čaká do 10 rokov

Vizionár si opäť pustil ústa na špacír a prezradil, akú máme pred sebou budúcnosť. Svet sa vraj viac priblíži k elektrickému pohonu, pričom nezabudol spomenúť ani autonómne riadenie.

Vizionár si opäť pustil ústa na špacír a prezradil, akú máme pred sebou budúcnosť. Svet sa vraj viac priblíži k elektrickému pohonu, pričom nezabudol spomenúť ani autonómne riadenie, z ktorého bude stredobod pozornosti.

Elon Musk predpokladá, že viac ako polovicu osobných vozidiel na štyroch kolesách, ktoré sa objavia v Spojených štátoch amerických počas nadchádzajúcich 10 rokov, poženie elektromotor, ale taktiež, že takmer všetky ponúknu svojim používateľom plnohodnotného pilota. Znie to možno šialene, no ak zoberieme do úvahy jeho skúsenosti vrátane prehľadu v tom, čo sa momentálne v automobilom priemysle deje, akékoľvek pochybnosti môžeme veselo zahodiť za hlavu.

Myslím si, že veci budú rásť exponenciálne. Je tu obrovský rozdiel medzi 5 a 10 rokmi. Môj odhad hovorí o 10 rokoch, počas ktorých je viac ako polovica produkčných vozidiel zo Spojených štátov elektrických.

A hoci nehovoríme o európskom spotrebiteľskom trhu, trendy, ktoré onedlho nastanú v USA, na seba nenechajú pridlho čakať a skôr či neskôr dorazia aj do Európy.

Ak by tam teda väčšinu čerstvo vyrobených áut predsa len poháňala elektrika, nemecké alebo francúzske automobilky nebudú mať v podstate na výber. V opačnom prípade môžu začať prichádzať o zákazníkov, ktorým čoraz viac záleží na type pohonu. Je to ako s prvým iPhonom – kto veľký, viac-dotykový displej ignoroval, skončil naozaj zle.

Presvedčila nás o tom ako Nokia, tak aj kanadský výrobca BlackBerry.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Facebook chce zmeniť názov spoločnosti, vieme, čo je za tým!

Autonómne riadenie

Poprední výrobcovia automobilov sa posledné mesiace predbiehajú aj vo vývoji takých technologických kapacít, aké umožnia ich produktom jazdiť bez asistencie živého šoféra. Nie teda iba Tesla, ale i Audi, Mercedes a ďalšie veľké mena z meniaceho sa priemyslu čoraz viac zameriavajú svoju pozornosť na takzvaného autopilota.

A len minulý týždeň predstavený luxusný sedan Audi A8 je jednou z názorných ukážok, že tomu tak naozaj je. Ten vyzbrojili až po uši pokročilými autonómnymi technológiami, ktoré vraj po príchode na cesty zvládnu riadenie tretej úrovne, čo je dve úrovne od plnohodnotného autopilota.

Najnovšie kúsky z dielne Tesly disponujú autopilotom druhej úrovne (šofér musí stále dávať pozor na situáciu v dopravnej premávke), no ako vieme už od konca apríla, niekedy medzi koncom tohto roka a začiatkom roka 2019 čaká kompatibilnú časť portfólia amerického výrobcu, a to vrátane Modelu 3, avizovaná softvérová aktualizácia, ktorá umožní autonómne riadenie štvrtej úrovne. A do plus-mínus dvoch rokov sa vraj dočkáme aj tej piatej.

Total
15
Zdieľaní
Total
15
Zdieľať