Americká armáda modernizuje: Nový hi-tech kanón zostrelí pomocou laseru aj lietadlo

Armáda Spojených štátov amerických nadobudne do výbavy netradične fungujúcu zbraň, s akou vie priamo vo vzduchu eliminovať lietadlá aj bez výstrelu jedinej rakety.

Armáda Spojených štátov amerických nadobudne do výbavy netradične fungujúcu zbraň, s akou vie priamo vo vzduchu eliminovať lietadlá aj bez výstrelu jedinej rakety. Nový laserový kanón bude efektívny, presný a poriadne výkonný.

A hoci sme o niečom podobnom v minulosti už počuli, hi-tech laser, na ktorom v súčasnosti pracujú, bude až 10-násobné silnejší ako ten, ktorý momentálne testujú. Preto by mal slúžiť ako na obranu proti dronom, tak aj ako prostriedok umožňujúci zostrelenie vojenského lietadla či útočnej helikoptéry.

Až 100 kW

Šéf Veliteľstva pre vesmírnu a raketovú obranu, Lt. Gen James Dickenson, podľa dostupných informácií z webu Engadget prezradil, že vedci a inžinieri zo spoločnosti RadianceTechnologies vyvíjajú dva typy pokročilých laserových kanónov s výkonom 50 a až 100 kW. Tie pripevnia na špeciálne prispôsobenú mobilnú platformu (foto vyššie) v podobe obrovského nákladného auta, ktorá však v budúcnosti už nebude potrebná, pretože s nimi plánujú postupom času vybaviť buď bezposádkové lietadlá alebo bežné vojenské vozidlá slúžiace, napríklad, na prepravu vojakov.


Armáda by chcela kanóny používať aj na obranu pred potenciálnym raketovým útokom. Pri takej situácii ale potrebujú viacero výkonných laserov na jednom mieste. Jeden a ani dva na penetráciu spevnenej konštrukcie rakiet agresora nestačia, pretože tu existuje celkom slušná pravdepodobnosť, že to do jej príletu nestihnú.

Prvé testy 50 kW verzie započnú niekedy v roku 2018, pričom 100 kW kanón plánujú po prvýkrát skúsiť o 4 roky neskôr.