Kamera je dnes bežnou súčasťou moderných automobilov a často nie je iba jedna. Kamery pomáhajú odhaliť prekážky v jazdnej dráhe vozidla, vďaka kamerám dokážu autá parkovať bez zásahu vodiča a technických úloh by sa určite našlo ešte viac.

Nikto však až doteraz nespojil kameru v automobile s umeleckou sférou. Priekopníkom je švédske Volvo a ich posledný model menšieho prémiového SUV s označením XC60.

Volvo posadilo za volant modelu XC60 foto-žurnalistku Barbaru Davidson, ktorá stihla za svoju kariéru získať Pulitzerovu cenu. Výsledkom je vôbec prvá umelecká galéria fotografií, ktoré boli zhotovené automobilom.

Séria snímok sa nazýva Moments a všetky fotografie boli vyhotovené výhradne s kamerou automobilu. K istým úpravám ale dôjsť muselo. V prvom rade, kamerový systém bol navrhnutý tak, aby monitoroval okolie.

Systém teda musel to, čo kamery zaznamenali, uložiť. Materiál bol následne extrahovaný a prevedený do čiernobieleho spektra. Inteligentný systém spolu s kamerou dokáže rozpoznať chodcov, cyklistov, iné vozidlá a dokonca aj zvieratá.

Volvo XC60
Volvo XC60 ako fotoaparát na kolesách © YOUCAR/YouTube

To, ako kamera potencionálne prekážky v ceste identifikuje, zostalo na snímkach zachované. Ľudia, vozidlá a iné prekážky sú na snímkach orámované, čo značí, že ich systém zachytil.

Barbara Davidson: „Naozaj používam auto ako fotoaparát!“

Napriek tomu, že je kamera vo vozidle Volvo XC60 navrhnutá pre čisto technické ciele, Barbara s ňou dokázala vyčariť niečo, čo má umelecký charakter. Dôležitú úlohu zohrala správna kompozícia a hra so svetlom.

Podľa niektorých odborníkov je totižto dobrá fotografia výsledkom toho, kto stál za fotoaparátom a nie toho, akým fotoaparátom bola zhotovená.

Výstava fotografií sa premiérovo odohrala 4. júla v Londýne a v priebehu celého zostávajúceho roka bude putovať po vybraných miestach po celom svete. Pár snímok z výstavy môžete vidieť nižšie.

Ešte lepší pohľad na celý projekt predostrie sprievodné video na konci článku.

TIP REDAKCIE
Londýnska polícia nasadí kamery s okamžitým rozpoznávaním tváre

© adweek.com
© adweek.com
© adweek.com
© adweek.com

Video