Americká automobilka vyvíja pre súčasných majiteľov jej vozidiel nový aktualizačný balíček so zameraním na zvýšenie úrovne bezpečnosti. Chce tak predísť ďalšiemu možnému odcudzeniu, aké v minulosti už párkrát nastali.

Za informáciou stojí web Electrek, ktorý píše, že účel čerstvej softvérovej aktualizácie spočíva v zaplátaní existujúcich softvérových dier. Bez nich nebudú môcť kriminálnici využívať ten istý a dokonca ani podobný postup, prostredníctvom ktorého sa im doteraz darilo kradnúť elektromobily so značkou Tesla.

Len v Európe boli počas minulého roka zaznamenané dve úspešné krádeže luxusného sedanu Model S, pričom oba kúsky s najväčšou pravdepodobnosťou skončili rozobraté na jednotlivé diely. Niekoľko častí hardvérovej výbavy, pravdepodobne patriacich jednej z odcudzených Tesiel, totiž neskôr našli naložené v dodávke, ktorá smerovala z Holandska do susedného Nemecka.

A aj keď elektromobily chráni pred podobnými udalosťami neustále pripojenie k mobilnému internetu vrátane pokročilého GPS systému, vždy existuje niekto, pre koho nie je problém obídenie ani takýchto moderných bezpečnostných prvkov. Klasické mechanické znalosti tu ale nestačia – dotyčný musí mať prehľad aj vo fungovaní softvéru či bohaté vedomosti z IT oblasti, predovšetkým z digitálnej bezpečnosti, okolo ktorej sa to v podstate celé točí.

V opačnom prípade sa môže veľmi rýchlo stať, že ho nájdu a s ním aj jeho lup, po čom poputuje do chládku.