Obrovský solárny dron Facebooku absolvoval druhý let. Tentokrát bez nehody a s hladkým pristátím

Centrum leteckého vývoja Facebooku sa odhodlalo na druhý testovací let s obrovským solárnym dronom, ktorým chce internetový gigant priniesť dátové pripojenie aj do tých najodľahlejších častí sveta.

Centrum leteckého vývoja Facebooku sa odhodlalo na druhý testovací let s obrovským solárnym dronom, ktorým chce internetový gigant priniesť dátové pripojenie aj do tých najodľahlejších častí sveta.

Dron s celkom symaptickým pomenovaním Aquila úspešne zavŕšil druhý testovací len 22. mája tohto roku, pričom pristál na vojenskej základni v americkej Arizone.

Dron s rozpätím krídiel porovnateľným s dopravným lietadlom Boing 737 (34 metrov) sa udržal vo vzduchu presne 1 hodinu a 46 minút. Dron poháňala solárna energia a dokonale pristál na presne určené miesto.

O úspechu informoval Martin Luis Gomez, riaditeľ leteckého vývoja Facebooku.

To, že dron pristál absolútne bez komplikácií je veľmi dôležité. Prvý let totižto tak úspešný nebol. Facebook síce informoval, že let samotný bol úspešný, no o následnej nehode pri pristávaní sa už nezmienil.

facebooku
Dron Aquila © Facebook

Nehodu odhalil až popredný server Bloomberg, ktorý poukázal na údajné vyšetrovanie tejto nehody americkou Národnou komisiou pre bezpečnosť dopravy. Komisia s odstupom času správu zverejnila, čím nehodu prvého dronu potvrdila.

Nehodu zapríčinili nepriaznivé poveternostné podmienky, konkrétne silný vietor a turbulencie, s ktorými sa inteligentná technika dronu nedokázala vysporiadať.

Dron Aquila, ktorý úspešne zvládol druhý let aj pristátie, tvorcovia vybavili väčším počtom senzorov. Vďaka nim dostali podstatne viac údajov a dát z letu. Okrem toho dron zabezpečili špeciálnym mechanizmom, ktorý zastaví rotory pohonu pri pristávaní.

TIP REDAKCIE
Apple vlani vyplatil vývojárom aplikácií približne 60 miliárd dolárov

Cieľom letu bolo zistiť, či nové prvky bezpečnosti skutočne fungujú a ak áno, tak na akej úrovni. Zverejnené bolo aj video z hladkého pristátia, ktoré môžete vidieť nižšie.

Drony Facebooku

Facebook prišiel s projektom dronov poháňaných solárnou energiou niekedy v roku 2015. Ideou bolo priniesť internetové pripojenie do každého kúta sveta, resp. tam, kde sa obyvatelia nemôžu dostať k dátovému pripojeniu štandardnou cestou.

Internet by vysielali práve drony, ktoré by sa vznášali vo výške 18 až 27 kilometrov nad zemou. Drony by navzájom komunikovali a zdieľali internetové kapacity. V podstate si predstavte akési lietajúce dátové centrum vysoko v oblohe.

facebooku
Dron Aquila © Facebook

Dron Aquila dosiahol v rámci druhého testovacieho letu nadmorskú výšku 3 000 metrov. Z toho môžeme usudzovať, že má Facebook pred sebou ešte pár rokov intenzívneho vývoja.

Dokonca mu rastie konkurencia. Čínske médiá v júni oznámili, že čínsky inštitút leteckej aerodynamiky úspešne otestoval vlastného drona poháňaného solárnou energiou.

Média však boli na informácie skúpejšie. Uviedli, že dron vzlietol skoro ráno a následne pristál v noci. Vo vzduchu mal nalietať necelých 20 kilometrov.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať