Revolučný fotoaparát nielen pre smartfóny vytvára zábery bez skleného objektívu

Blízka budúcnosť prinesie hneď niekoľko netradičných technologických riešení, medzi ktorými nebude chýbať ani moderný a zároveň aj unikátny fotoaparát bez tradičného objektívu.

Blízka budúcnosť prinesie hneď niekoľko netradičných technologických riešení, medzi ktorými nebude chýbať ani moderný a zároveň aj unikátny fotoaparát. Unikátny preto, lebo tu objektív nahradila pokročilá digitálna alternatíva, ktorá vraj zníži výrobné náklady a tiež zredukuje jeho hrúbku, čo znamená, že z konštrukcie smartfónu už nebude vôbec nič trčať.

Za husárskym kúskom stoja hardvéroví inžinieri zo súkromnej americkej univerzity Caltech (California Institute of Technology). A ako sme sa dozvedeli priamo z jej oficiálnej web stránky, funkcionalitu skleného objektívu tu nahradili prostredníctvom niečoho, čomu hovoria OPA (ultra-thin optical phased array), alebo inými slovami ultra-tenké optické fázové pole. Novinka má využitie vo viacerých oblastiach spotrebiteľského trhu, predovšetkým však pri výrobe mobilných telefónov alebo samostatných digitálnych foťákov.

Moderná OPA technológia pomáha zariadeniu “manipulovať prichádzajúce svetlo“, aby tak dokázal vytvoril záber i bez prítomnosti bežných častí výbavy.

TIP REDAKCIE
Samsung Galaxy S22: Koľko budú stáť chystané novinky? Poznáme ceny!

Vytvorili sme jednu tenkú vrstvu integrovanej kremíkovej fotoniky, ktorá napodobňuje objektív a senzor digitálneho fotoaparátu, pričom redukuje hrúbku a náklady na digitálne fotoaparáty,” uviedol na margo predstavenia revolučného riešenia, ktoré môže jedného dňa zmeniť spôsob, akým zachytávame momenty okolo nás, jeden z členov výskumného tímu. Zatiaľ je ale ešte stále nevyhnutné pokračovať v náročnom vývoji, aby sa zo súčasného, iba čiastočne fungujúceho konceptu mohol stať produkt pripravený na dennodenné používanie.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať