TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Slovensko je terčom útokov: Identifikovali 2 hrozby, ktoré môžu položiť každú slovenskú firmu
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Slovensko je terčom útokov: Identifikovali 2 hrozby, ktoré môžu položiť každú slovenskú firmu

Podľa najnovšieho prieskumu zostávajú kybernetické hrozby hlavným rizikom pre podnikateľský sektor. V tesnom závese je umelá inteligencia.

16. januára 2026 13:43
Lucia Bihuncová
16. januára 2026
Zdieľať
4 min
Zdieľať
V skratke
  • AI predstavuje nové riziko pre firmy z takmer všetkých odvetví
  • Na prvej priečke sa však naďalej držia kybernetické útoky
  • Vyplýva to z rebríčka najväčších globálnych rizík biznisu od Allianz

Svet podnikania sa v roku 2026 ocitá v zovretí dvoch digitálnych síl. Na jednej strane stojí neutíchajúca hrozba kybernetických útokov, na tej druhej fascinujúci, no nevyspytateľný vzostup umelej inteligencie (AI). Podľa najnovšieho vydania rebríčka Allianz Risk Barometer 2026, ktorý mapuje najväčšie globálne riziká, sa práve tieto dve oblasti stali hlavnými strašiakmi pre manažérov a poisťovacích expertov po celom svete.

Ako uviedol spravodajský portál Teraz.sk, jubilejný 15. ročník tohto prieskumu, na ktorom sa podieľalo takmer 3 400 špecialistov z 97 krajín, priniesol jasné posolstvo. Digitálna zraniteľnosť firiem dosiahla historické maximum.

Kybernetické útoky: Hrozba, ktorá neodchádza

Už päť rokov po sebe sa na vrchole zoznamu neohrozene držia kybernetické incidenty. Tento rok však získali rekordné skóre, pretože až 42 percent respondentov ich označilo za najväčšiu obavu. Rozdiel medzi prvým a druhým miestom sa navyše prehĺbil o desatinu, čo potvrdzuje, že kým iné riziká prichádzajú a odchádzajú, digitálne hrozby sa stali trvalou súčasťou biznis prostredia.

Michael Bruch, ktorý v Allianz Commercial vedie divíziu rizikového poradenstva, vysvetľuje, že hoci veľké korporácie masívne investujú do svojej obrany, útočníci nespia. Podľa neho sa kybernetické riziko neustále transformuje. Firmy sa dnes čoraz viac spoliehajú na externých dodávateľov kritických dát a služieb, čím vznikajú nové slabé miesta. Bruch navyše upozorňuje, že samotná umelá inteligencia dnes pomáha útočníkom zosilňovať intenzitu a sofistikovanosť ich útokov.

AI, umelá inteligencia, deepfake, kybernetická hrozba
Ilustr. obr. | Zdroj: DALL-E

Umelá inteligencia vyletela na druhé miesto

Ak bol vlaňajšok rokom „oťukávania“ s umelou inteligenciou, rok 2026 je rokom vytriezvenia. AI predviedla v rebríčku doslova raketový skok, pretože z desiatej priečky sa vyšvihla rovno na striebornú pozíciu (32 percent hlasov).

Dôvod je jednoduchý, AI už nie je len hračkou pre IT oddelenia, ale stala sa jadrom obchodných operácií. S masívnym nasadzovaním generatívnej AI a autonómnych agentov do reálneho sveta sa však otvorila aj tzv. Pandorina skrinka nových rizík.

AI ako dvojsečná zbraň v biznise

Hlavný ekonóm skupiny Allianz, Ludovic Subran, v tejto súvislosti podotýka, že spoločnosti vnímajú AI ako dvojsečnú zbraň. Na jednej strane predstavuje strategickú výhodu, no na strane druhej prináša operačné, právne a dokonca aj reputačné komplikácie.

Prečítajte si tiež

Aktuálna správa
Heineken prepustí 6-tisíc ľudí. Nemá na výber, spotreba piva výrazne klesla
V ChatGPT sa už nachádzajú reklamy. Vyhnúť sa im dá len za peniaze
Štát sa prísnymi opatreniami pripravil o peniaze. Podnikať chce iba 10 % Slovákov
Každý štvrtý startup chce odísť zo Slovenska. Dôvod je vždy rovnaký
Kritici varujú pred správaním AI. Vraj vytvárame umelých psychopatov, ktorí nám môžu ublížiť

Subran zdôrazňuje, že implementácia týchto technológií je často oveľa rýchlejšia než schopnosť vlád ich regulovať alebo schopnosť zamestnancov bezpečne ich ovládať. Podľa jeho slov sa vynárajú vážne pochybnosti o férovosti automatizovaného rozhodovania, zneužívaní duševného vlastníctva či o tom, kto ponesie zodpovednosť, keď modely AI spôsobia reálnu škodu.

Nestabilné dodávateľské reťazce a byrokracia

Kým technológie dominujú prvej dvojke, tretie miesto obsadilo prerušenie podnikania (29 percent). Toto riziko úzko súvisí s globálnou nestabilitou. Len zanedbateľné 3 percentá oslovených expertov si myslia, že súčasné dodávateľské reťazce sú „veľmi odolné“.

Geopolitické napätie viedlo k tomu, že objem tovaru zasiahnutého obchodnými reštrikciami sa medziročne strojnásobil. Tento tlak ovplyvnil dovoz v hodnote astronomických 2,7 bilióna dolárov, čo predstavuje takmer pätinu celosvetového obchodu. Štvoricu najväčších hrozieb uzatvárajú zmeny v legislatíve a regulácii, ktoré nútia firmy neustále prispôsobovať svoje stratégie novým pravidlám.

Záver je podľa odborníkov jasný. Prežiť v roku 2026 znamená nielen investovať do moderných nástrojov, ale najmä vybudovať odolnosť voči ich zneužitiu a byť pripravený na svet, kde sú jedinou istotou rýchle zmeny.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok práca, zamestnanie, voľno, únava, čerpanie dovolenky, Práca namiesto dávok, pracovný trh, trh práce, digitálna práca, SZČO, švarcsystém Niektorým profesiám na Slovensku hrozí zánik. Tieto sú podľa odborníkov najviac ohrozené
Ďalší článok Smartfón, peniaze Telefón, ktorý verne poslúži, no nezničí rozpočet? Obľúbená značka jeden taký prinesie už o mesiac (+ výbava)

Najčítanejšie

Euro, peniaze, bankovky
Slováci budú musieť vrátiť peniaze, platí to až 3 roky spätne. Štát schválil prísne pravidlá
11. februára 2026
peniaze, dávky, príspevok
Štát začal vyplácať príspevok pre rodičov. 10 mesiacov bude vyplácať po 200 €
10. februára 2026
Dodatková tabuľa
Mnohí vodiči netušia, čo znamená písmeno „M“ na dodatkovej tabuli.
11. februára 2026
peniaze, bankovky, mince
Je tu nová konsolidácia: Štát strhne Slovákom z výplat cez 150 €, živnostníci odvedú vyše 800 €
10. februára 2026

Najnovšie články

  • Vyše 500-tisíc vodičským preukazom končí platnosť. Vodiči na výmenu nemajú veľa času
  • Výpadky aj chybové hlášky: Rodičia aj riaditelia hlásia problémy s elektronickými prihláškami na školy
  • Ceny operačných pamätí stúpli o stovky percent. Čína údajne ponúka nové modely o 50 % lacnejšie
  • Zaplatila 480 €, že ide o podvod zistila neskoro. Cestovná kancelária, ktorá okrádala ľudí má kópiu. Opäť kradne
  • Každý siedmy Slovák nemá úspory a každý tretí sa bojí, že príde o prácu

Bude sa vám páčiť

Elon Musk

Elon Musk chystá revolúciu do vrecka. Telefón to nie je, odkazuje svetu

7. februára 2026

Slovákom začal volať PayPal. Sú to podvodníci, ľudí už stihli okradnúť (+ čísla, z ktorých volajú)

7. februára 2026
smart hodinky za volantom

Môžete za volantom používať smart hodinky? Polícia objasnila pravidlá

6. februára 2026
peniaze, eurá, bankrot

Bankrot zasiahol aj firmy s desaťročnou tradíciou. Najväčšou obeťou je Agro Ostrov s dlhom 3,7 mil. €

6. februára 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?