Slovákov čaká v roku 2026 pomerne náročný kalendár, ktorý nepraje milovníkom predĺžených víkendov a oddychu. Kombinácia tretieho balíka vládnych konsolidačných opatrení a nešťastného rozloženia dátumov spôsobí, že si zamestnanci užijú citeľne menej voľna, píšu Správy STVR.
Škrty v legislatíve nás pripravia o dni pracovného pokoja a viaceré tradičné sviatky pripadnú na víkendy, čo znamená, že si ich nebudeme môcť nahradiť v týždni. Hneď úvod roka však ponúka malú nádej na rekreáciu, keďže prvý január, ktorý zostáva štátnym sviatkom a dňom so zatvorenými obchodmi, pripadne na štvrtok.
To vytvára ideálny priestor na prvý predĺžený víkend, ak si zamestnanci vyčerpajú jeden deň dovolenky v piatok 2. januára. Podobná situácia nastane aj pri Troch kráľoch, ktorí v roku 2026 pripadnú na utorok. Tento sviatok „prežil“ konsolidačné škrty najmä kvôli pravoslávnym veriacim, no obchody zostanú otvorené. S jedným dňom dovolenky sa tak dá vytvoriť štvordňové voľno.
Májové sklamanie a pracovná jeseň
Výrazné zmeny pocítime už na jar. Veľká noc sa bude sláviť v prvý aprílový týždeň, pričom Veľký piatok pripadne na 3. apríla. Zaujímavosťou pre nakupujúcich je, že obchody budú otvorené iba na Veľkonočný pondelok. Máj, ktorý tradične prinášal dva voľné piatky po sebe, bude v roku 2026 iný. Kým Sviatok práce prvého mája nám dopraje predĺžený víkend a zamestnancom v otvorených obchodoch stopercentný príplatok, o týždeň neskôr už bude všetko inak.

Deň víťazstva nad fašizmom 8. mája sa v rámci šetrenia stal bežným pracovným dňom, takže o druhý májový predĺžený víkend prídeme. Letné mesiace tiež neprinesú úľavu, keďže sviatky svätého Cyrila a Metoda aj výročie SNP pripadnú na víkend, konkrétne na nedeľu a sobotu.
Smutná bilancia pokračuje aj na jeseň. Prvý september oslávime prácou už tretíkrát a dňom pracovného pokoja nebude ani 15. september. Rovnaký osud postihol novembrový Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý bude bežným pracovným utorkom, a Sviatok všetkých svätých pripadne na nedeľu.
Školáci sa potešia
Kým pracujúci dospelí majú dôvod na smútok, školáci dostanú jeden deň voľna navyše. Do kalendára sa vracajú polročné prázdniny, ktoré si žiaci užijú v pondelok 2. februára. Následná šnúra jarných prázdnin odštartuje na západnom Slovensku v polovici februára, pokračovať bude stredným Slovenskom a cyklus uzavrú žiaci na východe, ktorí sa do lavíc vrátia až 9. marca.
Veľkonočné prázdniny potrvajú od štvrtka 2. apríla do stredy 8. apríla. Letné prázdniny sa v roku 2026 začnú netradične uprostred týždňa, v stredu 1. júla, a školský rok sa opäť začne v utorok 1. septembra. Záver roka 2026 prinesie vianočné prázdniny, ktoré sa začnú deň pred Štedrým dňom, pričom samotné Vianoce sa začnú vo štvrtok a obchody budú otvorené len dopoludnia na Štedrý deň.

