TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Očkovanie čakajú ZÁSADNÉ zmeny. Vakcínu Slovákom pichnú aj na TOMTO mieste
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Očkovanie čakajú ZÁSADNÉ zmeny. Vakcínu Slovákom pichnú aj na TOMTO mieste

Očkovanie proti chrípke už nebude prebiehať výlučne v ambulancii všeobecného lekára. Od roku 2027 ho môžu vykonávať i farmaceuti v lekárňach.

26. septembra 2025 16:50
Lucia Bihuncová
26. septembra 2025
Zdieľať
3 min
Zdieľať
V skratke
  • Očkovanie na Slovensku čakajú v nasledujúcom období zásadné zmeny
  • Dospelých ľudí budú môcť očkovať lekárnici po absolvovaní potrebného školenia
  • Rezort zdravotníctva hovorí, že toto dopomôže k vyššej zaočkovanosti proti chrípke

Očkovanie proti chrípke čakajú v blízkej dobe zmeny. Zatiaľ čo doteraz boli Slováci zvyknutí, že pre zaočkovanie museli navštíviť svojho obvodného lekára, po novom im pichnú vakcínu aj mimo ordinácie. Slovensko sa posunulo o krok bližšie k očkovaniu v lekárňach, pretože vakcíny proti chrípke už čoskoro budú môcť aplikovať aj farmaceuti.

Očkovanie v lekárňach

Slovenskí farmaceuti získajú od októbra tohto roka nové právomoci. Medzi ich certifikované pracovné činnosti pribudne aj očkovanie dospelých. Očkovanie detí zostane naďalej v rukách lekárov (pediatrov).

Ako uvádza spravodajský portál Teraz.sk, vyplýva to z úpravy nariadenia vlády o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania. Nakoľko vládny kabinet počas tohto týždňa návrh schválil, Slováci sa už čoskoro budú môcť dať zaočkovať proti chrípke aj v lekárňach.

Absolvovanie certifikačnej prípravy

Farmaceut, čiže lekárnik, môže aplikovať vakcínu po absolvovaní certifikačnej prípravy. Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré tento návrh predložilo, argumentovalo tým, že je potrebné zvýšiť zaočkovanie dospelých proti chrípke. Na Slovensku je miera zaočkovanosti oproti niektorým iným európskym krajinám pomerne nízka.

Slováci sa vďaka novej možnosti dostanú k očkovaniu oveľa jednoduchšie. Dôvodová správa tiež uvádza, že to uľahčí prístup k vakcíne najmä zdravým občanom. Tí už nebudú musieť sekundárne navštíviť ambulanciu všeobecného lekára, ale očkovanie pohodlne vybavia priamo v lekárni.

Očkovanie, vakcinácia, COVID-19, chrípka
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

Certifikácia s novými pravidlami

Nové nariadenie spresňuje, aké odborné činnosti môže vykonávať laboratórny diagnostik po získaní odbornej spôsobilosti. Zdravotné výkony a prax sa po novom môžu započítavať do certifikačnej prípravy. Podobný systém platí už dnes pri špecializačnom štúdiu. Na základe skúseností z praxe pribúdajú aj nové špecializačné odbory a certifikované činnosti pre vybrané zdravotnícke povolania. Zároveň sa upravujú a zjednocujú názvy tých, ktoré už platia.

Kedy sa spustí očkovanie v réžii farmaceutov?

Zaradenie očkovania medzi certifikované pracovné činnosti farmaceutov je ďalším krokom, ktorý dopomôže k spusteniu očkovania priamo v lekárňach. Dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Ján Klimas pre TASR uviedol, že farmaceuti by mohli začať s prípravou na očkovanie v októbri 2026.

Príprava potrvá zhruba pol roka. Ministerstvo zdravotníctva SR zároveň pracuje na zmenách vo vyhláške, ktoré by lekárňam určili podmienky, za akých bude možné očkovanie vykonávať. Vzhľadom na nutnosť absolvovať školenie, prvých Slovákov v lekárni zaočkujú zrejme najskôr v roku 2027. Pre lekárne táto činnosť nebude povinná, ale môžu ju vykonávať dobrovoľne.

Neprehliadnite

choroba, chrípka, PN, pracovnáneschopnosť
Slováci majú problém: Tento na pohľad nevinný zlozvyk im ničí zdravie. Myslia si opak
umelá inteligencia
Vypočítali, koľko ľudí na Slovensku aktívne používa AI. Je to viac, než by ste čakali
mobil, telefón, SMS, písanie, textové správy
Číslo 116 117 má na Slovensku premiéru. Štát ľudí prosí, aby ho využívali čo najčastejšie
Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Asteroid, jadrový útok, NASA NASA chystá jadrový útok. Chce odvrátiť katastrofu, ktorá môže nastať vo vesmíre
Ďalší článok Xiaomi 17 Pro Max Čínske Xiaomi predstavilo špičkové smartfóny. Displej majú spredu aj zozadu

Najčítanejšie

Občiansky preukaz, Štát
Máte takýto občiansky preukaz? Mnohí kvôli nemu prišli o peniaze. Nevedeli, že neplatí
8. februára 2026
Auto, hybrid, elektromobil, peniaze
Kúpa benzínového auta sa o 5 rokov nevyplatí. Šéf automobilky Volvo vysvetlil prečo
6. februára 2026
mimoriadne, vajcia
Z predaja sťahujú vajcia. Potvrdili vážnu nákazu, peniaze vám vrátia aj bez bločku
6. februára 2026
iPhone 17 Pro
iPhony sú prakticky neprelomiteľné. Ich ochranu nevie prelomiť ani forenzný softvér
6. februára 2026

Najnovšie články

  • Bravčové mäso zlacnelo o vyše 20 %, hovädzina zdražela o 3 eurá. Trvať to ale má iba chvíľu
  • USA po novom od turistov požadujú údaje zo sociálnych sietí aj dátum narodenia členov rodiny
  • Amazon Prime Video predplatné na Slovensku: Všetko, čo potrebujete vedieť (2026)
  • Značku s otáznikom skoro nikto nepozná. Náš čitateľ za to zaplatil pokutu 200 €
  • Dôchodca roky čítal, kto ide na materskú a kto na PN. Sociálna poisťovňa mu posiala údaje o cudzích ľuďoch

Bude sa vám páčiť

peniaze, bankovky, mince, euro, plat, zánik pracovných miest, bankrot, dane

Slováci hromadne opustili túto poisťovňu. V januári ich odišlo takmer 30-tisíc

3. januára 2026
Vírus, choroba, adenovírus

Odborníci bijú na poplach: Šíri sa vírus, ktorý je silnejší než chrípka či COVID-19

22. decembra 2025
Kristína Králiková, Slovensko, vlajka

Pamätáte na dievča z Prievidze, ktoré malo izbu oblepenú plagátmi Fica? Po novom šéfuje dôležitému úradu

19. decembra 2025
peniaze, bankovky, mince, euro, plat, zánik pracovných miest, bankrot, dane

Slováci hromadne opúšťajú túto poisťovňu. V januári ich odíde vyše 26 000

16. decembra 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?