TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Nečakaný KRACH: Obľúbený slovenský výrobca potravín definitívne končí (čo sa stalo)
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Nečakaný KRACH: Obľúbený slovenský výrobca potravín definitívne končí (čo sa stalo)

Gemerská mliekareň, ktorá má na našom trhu 70 ročnú históriu, definitívne skončila v konkurze. Výroba stojí od začiatku leta.

27. septembra 2025 10:18
Lucia Bihuncová
27. septembra 2025
Zdieľať
4 min
Zdieľať
V skratke
  • Gemerská mliekareň čelila konkurzu aj v minulosti, ale ten úspešne ustála
  • Aktuálny konkurz jej podlomil nohy a mliekareň od začiatku leta nevyrába
  • Slováci tak prídu o tradičné slovenské mliečne produkty s dlhoročnou históriou

Gemerská mliekareň, ktorá svoju cestu započala pred 70 rokmi, definitívne končí. O tom, že nad touto známou a obľúbenou mliekarňou sa zmráka, sme vás informovali už začiatkom leta. Vtedy ale svitala aspoň malá nádej, že podnika sa podarí zachrániť.

Slovenská mliekareň prešla pod ruky českého vlastníka. Ten sľuboval modernizáciu, no napokon to skončí úplným zánikom firmy. Výroba mliečnych výrobkov sa zastavila, zamestnanci prišli o prácu a firma je v konkurze.

Gemerská mliekareň končí

Ako uvádza portál Regióny s odvolaním sa správu Denníka N, Gemerská mliekareň so sídlom v Rimavskej Sobote definitívne končí v konkurze. Teraz podnik čaká rozpredávanie majetku, aby sa uspokojili požiadavky veriteľov. Návrh na vyhlásenie konkurzu podal začiatkom júna prvovýrobca mlieka Agrohelp z obce Heľpa neďaleko Brezna. Postupne sa pridávali ďalší nespokojní veritelia, čo napokon spečatilo osud firmy s dlhoročnou tradíciou.

Mliečne produkty s tradíciou

Ako sme naznačili, Gemerská mliekareň vznikla v roku 1953 a za svoju históriu si vybudovala dobré meno na našom trhu. V minulosti sa jej produkty často objavovali aj na pultoch známych obchodných reťazcov. Postupne však firma upadala. Táto mliekareň mala vo svojom portfóliu produkty ako maslo, smotanu, tvaroh, klasické či sušené mlieko.

Keď bol podnika na vrchole, denne spracoval 240-tisíc litrov mlieka a produkty si zákazníci mohli nakúpiť v reťazcoch ako COOP Jednota, Tesco, Lidl alebo u potravinového veľkoobchodníka Labaš. Produkty sa dostali aj za hranice Slovenska a spotrebitelia si pochvaľovali ich kvalitu.

Gemerská mliekareň
Zdroj: Gemermilk

Podnik už nevyrába

Podľa portálu vobraze.sk podnik už v júni pozastavil výrobu a väčšina zamestnancov zostala doma. Vo firme ale figuruje stále okolo 20 zamestnancov, ktorých výpovede bude riešiť správca konkurznej podstaty. Portál vobraze.sk zistil, že koncom leta vedenie mliekarne oznámilo zamestnancom, aby si hľadali inú prácu. Ako prví firmu opustili pracovníci na dohodu, no v pracovnom pomere zostali tí, ktorí pre firmu pracujú dlhé roky.

Rok 2023 bol pre Gemerskú mliekareň kritický

Ak sa pozrieme na hospodárske výsledky Gemerskej mliekarne, kritickým bol pre ňu rok 2023. Údaje z portálu FinStat hovoria, že v roku 2023 sa firma prvýkrát prepadla do výraznej straty. V roku 2022 sa mohla popýšiť ziskom takmer 770-tisíc eur, avšak o rok neskôr bola v mínuse necelých 852-tisíc eur.

Firme sa darilo a v ostatných rokoch dosahovala miliónové tržby. V uplynulom roku 2024 Gemerská mliekareň nevykázala žiaden zisk ani tržby. Firma je tiež dlžníkom štátu, pretože Sociálnej poisťovni dlhuje viac ako 120-tisíc eur. Cez 24-tisíc je dlžná aj Finančnej správe SR.

Neprehliadnite

Aktuálna správa
Veľký výrobca na dne: Postavili sa proti nemu vlastní zamestnanci (čo sa deje)
Kaufland, aktuálne, štrajk, Poľsko
Kaufland otvoril netradičnú predajňu. Prví zákazníci tu už nakupujú (v čom je iná)
Mimoriadne, peniaze, operátor, ceny
Slováci, chystajte peňaženky: Hrozí totálny kolaps kľúčového sektora, budú nám diktovať ceny
Gemerská mliekareň, zisk
Zdroj: FinStat

Veľké plány, ktoré sa nenaplnili

Ako sme naznačili, slovenskú firmu prebral v roku 2023 český podnikateľ. Na čele spoločnosti sa objavila česká firma Shining Diamonda so sídlom v Brne. Za touto firmou podľa medializovaných informácií stojí líbyjský podnikateľ Mohamed Elfage, ktorý mal so slovenskou mliekarňou pôvodne veľké plány.

Hovorilo sa o modernizácii a rozširovaní výrobných priestorov aj o exporte produktov do zahraničia. Gemerská mliekareň však namiesto toho musela ustáť viaceré výzvy. Napríklad v roku 2024 ju poslala do konkurzu mliekareň AT Dunaj. Konkurz vtedy úspešne odvrátila a spoločnosť AT Dunaj svoj návrh stiahla.

Krátko na to však jeden z veriteľov poslal fabriku s pozemkami do dražby. Išlo o bývalého riaditeľa a spolumajiteľa Gemerskej mliekarne Ľubomíra Užíka, ktorý tvrdil, že nový majiteľ mu nevyplatil celú kúpnu sumu. A hoci tieto hrozby mliekareň dokázala prekonať, aktuálny konkurz jej „podlomil nohy“ a už čoskoro bude minulosťou. Slováci tak prídu o tradičné slovenské mliečne produkty, ktoré sa objavovali na pultoch slovenských obchodov 70 rokov.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok AKTUÁLNE, Slovensko, vlaky, vlak, ZSSK, železnice, vlaky zadarmo AKTUÁLNE: Vlakovú dopravu čakajú zmeny. Slováci sa musia pripraviť na TOTO
Ďalší článok autá, ojazdené autá, farba auta, parkovanie, ceny áut Vodiči, POZOR: Farba vášho auta má vplyv na nehodovosť. TÝMTO sa radšej vyhnite

Najčítanejšie

Peniaze, dôchodok, sporenie, penzisti, konsolidácia, plat, dávka v nezamestnanosti, odvody, konsolidácia, inflácia, živnostníkov, príspevok, konsolidačný balík, platy, banky, SZČO, zákon, sviatky, príplatky
Štát rozhodol: Od 1. 1. 2026 platia prísne pravidlá. Veľkú časť Slovákov čakajú mastné účty
26. decembra 2025
Packeta, DPD
Oznámili koniec: Obľúbené balíkomaty čaká výrazná zmena, v týchto lokalitách ich už nenájdete
24. decembra 2025
diaľnice, mýtny systém
Slovenské diaľnice čaká obrovská zmena, pocíti ju 300-tisíc vodičov
25. decembra 2025
Smartfón, operátor, operátori, výpadok, mobilné služby, okamžité platby, porovnanie operátorov, ceny
Slovensko čaká nečakané: Štát chce mladým ľuďom natvrdo zakázať sociálne siete
26. decembra 2025

Najnovšie články

  • Bývanie na Slovensku čaká zmena: Kto tento rok zaváhal, v tom budúcom si poriadne priplatí
  • Štát rozhodol: Od 1. 1. 2026 platia prísne pravidlá. Veľkú časť Slovákov čakajú mastné účty
  • Čo sa to deje? V zemi sa náhodne objavujú stovky prepadlín. Vyzerajú ako z filmu o konci sveta
  • Slovensko čaká nečakané: Štát chce mladým ľuďom natvrdo zakázať sociálne siete
  • Slováci pri autách výrazne podceňujú tento detail. Môžu kvôli tomu prísť o vyše 4 000 €

Bude sa vám páčiť

inšpektori odhalili hlodavce

Slovenskí hygienici zostali v šoku: V prevádzke boli mesiac mŕtve hlodavce

21. decembra 2025
nákupy potravín, slovenské potraviny, slovenské výrobky, jedlo

Nákupy cez sviatky čakajú zmeny. Takto budú otvorené populárne reťazce (prehľad)

21. decembra 2025
Aktuálna správa

Veľká slovenská firma krachuje: Osud jej zamestnancov visí na vlásku. Čo bude ďalej?

21. decembra 2025
peniaze, bankovky, mince, euro, príspevok

Slovenský zamestnávateľ hromadne prepúšťa. Ľudia o zamestnanie prídu ešte tento rok

19. decembra 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

Viac z nášho portfólia

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?