Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa v stredu oznámila zavedenie 50-percentného cla na dovoz medi. Opatrenie nadobudne účinnosť 1. augusta 2025 a má za cieľ posilniť bezpečnosť dodávateľských reťazcov v oblastiach, ktoré Washington považuje za kritické z pohľadu národného záujmu.
Podľa vyjadrenia Bieleho domu rozhodnutie nasledovalo po vyhodnotení rizík spojených so závislosťou od zahraničných dodávateľov. Meď je totiž považovaná za kľúčovú surovinu pre viacero odvetví vrátane polovodičov, obranného priemyslu, elektromobility a digitálnej infraštruktúry.
Clá sa budú týkať širokej škály produktov obsahujúcich meď – od rafinovanej suroviny až po hotové zliatiny a komponenty používané v priemysle.
Clá zasiahnú najväčších obchodných partnerov USA
Podľa údajov amerického úradu pre sčítanie ľudu boli v roku 2024 najväčšími exportérmi medi do USA tri krajiny: Čile, Kanada a Mexiko. Spolu sa podieľali na drvivej väčšine objemu dovozu tejto komodity.
Zavedenie cla tak priamo zasiahne obchodné záujmy týchto krajín, ktoré sú zároveň členmi Severoamerickej dohody o voľnom obchode (USMCA). V prípade Kanady a Mexika to môže vyvolať diplomatické napätie, keďže sa očakáva, že obmedzenia narušia obchodné toky v rámci regiónu.

Okrem medi americká administratíva v rovnaký deň oznámila aj 50-percentné clo na brazílsky tovar. Presný zoznam postihnutých komodít zatiaľ zverejnený nebol, no podľa prvotných indícií pôjde o výrobky v sektoroch poľnohospodárstva, ťažby a spracovateľského priemyslu.
Signál pre trhy aj geopolitických rivalov
Opatrenia signalizujú novú fázu ekonomického nacionalizmu, ktorý v Trumpovej obchodnej politike zohráva centrálnu úlohu. Cieľom je znížiť závislosť USA od zahraničných surovín, ktoré môžu byť v čase krízy či napätia v dodávateľských reťazcoch ohrozené.
Meď je surovinou s rastúcou strategickou hodnotou. Využíva sa nielen v konvenčnom priemysle, ale aj v moderných technológiách ako sú dátové centrá, radary, elektromobilita či obranné systémy novej generácie. Jej nedostatok by mohol ovplyvniť vývoj infraštruktúry aj obranyschopnosť USA.
Analytici očakávajú, že tento krok ovplyvní nielen ceny komodity, ale aj dynamiku medzinárodného obchodu v Latinskej Amerike. Clá zároveň prichádzajú v čase predvolebnej kampane, kde ekonomický patriotizmus patrí medzi kľúčové témy prezidenta Trumpa.