Na pôde Európskeho parlamentu sa v utorok prezentovali záverečné správy z dvoch nedávnych misií na Slovensku, ktoré priniesli veľmi znepokojujúce zistenia. Obe misie vyjadrili vážne obavy z krokov súčasnej vlády, ktoré podľa nich ohrozujú právny štát, transparentné nakladanie s eurofondmi a slobodu médií. Téme sa venuje denník Pravda.
Ohrozená spravodlivosť aj eurofondy
Misia Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu (CONT), ktorá navštívila Slovensko koncom mája, vo svojej správe reflektovala na zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, zmeny v trestnom zákonníku znižujúce tresty za korupciu a obmedzenia ochrany oznamovateľov. Tieto kroky podľa nej podkopávajú zodpovednosť a transparentnosť.
Cieľom misie bolo posúdiť situáciu na Slovensku a ochranu finančných záujmov EÚ.
Delegácia sa zaoberala aj fungovaním Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), kde podľa Najvyššieho kontrolného úradu pretrvávajú štrukturálne problémy a slabé kontrolné mechanizmy. Tieto nedostatky podľa misie ohrozujú schopnosť chrániť rozpočet EÚ.

Misia tiež identifikovala obavy z využívania eurofondov určených pre rómske komunity, keďže niektoré projekty mali pochybný vplyv na skutočné potreby obyvateľstva. Investigatívni novinári upozornili na prípady, keď boli z fondov EÚ fnancované súkromné rezidencie vydávané za penzióny.
V záverečnej správe sa uvádza, že delegácia neprišla Slovensko trestať, ale brániť európskych daňových poplatníkov a právny štát. Údajne obdržala tisíce podnetov od slovenských občačnov, z ktorých takmer 200 je predmetom vyšetrovania na úradoch OLAF a EPPO.
Slovensko ako druhé Maďarsko
Ešte tvrdšie slová zazneli zo správy Monitorovacej skupiny pre demokraciu, právny štát a základné práva (DRFMG), ktorá navštívila Slovensko od 1. do 3. júna. Predsedníčka skupiny Sophie Wilmésová na zasadnutí výboru LIBE uviedla, že Slovensko je na ceste stať sa ďalším Maďarskom. Pripomenula, že 80 % verejných investícií na Slovensku pochádza z európskych fondov, čo so sebou nesie aj určitú zodpovednosť.
Europoslankyňa upozornila, že sudcovia na Slovensku sú verejne diskreditovaní a ich rozhodnutia spochybňované. Za obzvlášť problematické označila zrušenie ÚŠP, reštrukturalizáciu NAKA, skrátenie premlčacích lehôt pri korupcii a časté využívanie paragrafu 363 a skráteného legislatívneho konania.
Pokiaľ ide o slobodu médií, zrušenie RTVS a zriadenie STVR považuje za politicky motivovaný krok, ktorý môže viesť k obmedzeniu plurality a občianskej spoločnosti.
Kritiku potom vyjadrila aj pri novele zákona o neziskových organizáciách, ktorá podľa nej ohrozuje ich nezávislosť. „Niektoré vzorce, ktoré tu vidíme, sú nápadne zhodné. Som presvedčená, že tieto pripomienky by nás mali podnietiť k tomu, aby sme sa dôkladne zamysleli nad ďalšími krokmi,“ dodala Wilmésová.
Štát má čo napravovať
Tieto verdikty prichádzajú len nedlho po tom, čo EK zverejnila svoju výročnú správu o stave právneho štátu, v ktorej skonštatovala, že Slovensko dosiahlo len veľmi malý pokrok pri plnení odporúčaní z minulého roka. V dôsledku toho vydala pre krajinu sedem nových odporúčaní, ktoré sa týkajú súdnictva, boja proti korupcii a slobody médií.
Komisia Slovensku odporúča, aby zaviedlo dostatočné záruky nezávislosti pri odvolávaní nevolených členov Súdnej rady a aby prijalo právne poistky pri vyvodzovaní trestnej zodpovednosti voči sudcom za trestný čin ohýbania práva. Veľké obavy naďalej vyvoláva právomoc generálneho prokurátora rušiť rozhodnutia vyšetrovateľov a prokurátorov podľa paragrafu 363.

Jedno z kľúčových odporúčaní sa týka aj zabezpečenia účinného a nezávislého vyšetrovania a stíhania prípadov korupcie na vysokých miestach. Komisia upozornila, že prerozdelenie bývalých prokurátorov ÚŠP na iné úlohy, než je korupcia, predstavuje riziko, že v praxi dôjde k prieťahom v zložitých kauzách.
Podľa Bruselu sa tiež po nadobudnutí účinnosti reformy Trestného zákona naplnili niektoré riziká, keďže niekoľko korupčných prípadov bolo premlčaných alebo preklasifikovaných na priestupky. Zmeny v premlčacích lehotách mali podľa Komisie vplyv na viaceré prebiehajúce vyšetrovania týkajúce sa vysokopostavených úradníkov, politikov a podnikateľov.