Slovenskom sa aktuálne šíri ďalší zákerný podvod. Ak naň naletíte, môžete sa dostať do problémov. Ide o SMS správy, ktoré ľuďom prichádzajú z domácich aj zahraničných telefónnych čísel. Odborníci na kybernetickú bezpečnosť odporúčajú, aby ste na správy vôbec nereagovali. V opačnom prípade môžete prísť o peniaze.
Ako uvádza portál denníka Pravda, Slovákom začali chodiť SMS správy, v ktorých dostávajú falošné ponuky práce. Podvodníci sľubujú vysoké zárobky, rýchlu províziu aj bezplatné školenie. Ide o lákavú ponuku, avšak je to podvod.
Podvodné SMS správy
V posledných dňoch sa Slovenskom začali masovo šíriť falošné správy s ponukou atraktívnej práce. Podvodníci tvrdia, ža ľahko a rýchlo si môžete zarobiť od 200 do 450 eur denne. A hoci sú správy formulované profesionálne a často im nechýba nádych personalizácie, Slováci musia byť ostražití. Na prvý pohľad SMS správy vyzerajú, akoby ich zaslali personalisti, ako sme ale naznačili, ide o podvod, ktorého cieľom je získať od ľudí citlivé údaje a potom ich obrať o peniaze.
SMS správy sú zasielané hromadne a práve to môže byť jeden zo signálov, ktorý vám naznačí, že niečo nie je v poriadku. V správe vidíte telefónne čísla viacerých ľudí, ktorým bola SMSka odoslaná. Ako sme naznačili, správy podvodníci odosielajú z domácich (slovenských) čísiel ale aj zo zahraničných. Častou predvoľbou je napríklad +63 (Filipíny).

Priebeh podvodu
Aby podvodníci mohli od vás získať potrebné údaje, potrebujú s vami nadviazať komunikáciu. V prípade, že na SMS správu odpoviete „áno“, podvodník s vami začne komunikovať za účelom vylákania osobných alebo bankových údajov. Tvrdí, že si takýmto spôsobom musí overiť vašu totožnosť.
V rámci komunikácie sa podvodník snaží presvedčiť potenciálnu obeť, aby poslala malú platbu. Tú pýta napríklad za aktiváciu účtu alebo argumentuje tým, že ide o registračný poplatok. V niektorých prípadoch môže podvodník nabádať používateľa, aby si stiahol škodlivú aplikáciu. Takto potom dokáže smartfón infikovať a dostane sa k vašim citlivým údajom aj bez toho, aby ste mu ich prezradili.
Vidina rýchleho zárobku
Podvodníci sa v rámci tohto podvodu zamerali na široké spektrum ľudí. Spravidla cielia na tých, ktorí si chcú rýchlo a pohodlne zarobiť. Na pozore by sa preto mali mať najmä študenti, mamičky na materskej, nezamestnaní, ale aj zamestnaní, ktorí si chcú privyrobiť. Ponuka je lákavá, pretože podvodníci hovoria o jednoduchej práci bez zmluvy či bez náročného výberového procesu alebo nutnosti ovládať cudzí jazyk.
Podvodné SMS správy sa odvolávajú na spoločnosť Zen Internet, avšak ako upozorňuje portál denníka Pravda, táto spoločnosť so zasielanými ponukami nemá nič spoločné. Zen Internet je legitímna firma, ktorá sídli vo Veľkej Británii a podvodníci jej meno len zneužívajú.
SMS správy ignorujte a na ponuku neodpovedajte
Podobné formy podvodov nie sú na Slovensku ničím výnimočným. Práve naopak, stávajú sa bežnou súčasťou našich životov, a preto treba byť mimoriadne opatrný. Polícia aj odborníci na kybernetickú bezpečnosť na takéto podvody pravidelne upozorňujú a občanom radia, aby podozrivé SMS správy ignorovali.
Dôležité je neklikať na žiadne odkazy v správe, neposielať cudzím osobám svoje osobné údaje a neposielať ani žiadne finančné prostriedky. A to ani v prípade, ak ide o malé a symbolické sumy peňazí. Ideálne je nahlásiť podozrivé číslo svojmu operátorovi, prípadne polícii. Na políciu sa obráťte najmä vtedy, ak je správa agresívna, odosielateľ vás vydiera alebo vám takéto správy chodia príliš často.
Ak ste podvodu uverili a stali ste sa obeťou, je vhodné okamžite kontaktovať políciu a upovedomiť o celej situácii aj svoju banku. Tá môže podniknúť potrebné kroky, aby sa podvodník nedostal ku všetkým peniazom, ktoré máte uložené na bankovom účte.