Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri na Slovensku dostanú od januára 2026 prehľadnejšie a realistickejšie informácie o svojich budúcich dôchodkoch. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny prijalo nové opatrenie, ktoré zásadne mení podobu výpisov z osobného dôchodkového účtu. Novinka, zverejnená 3. júla 2025 v Zbierke zákonov, má zabezpečiť lepšiu informovanosť a porovnateľnosť pre všetkých sporiteľov. Téme sa venuje denník Pravda.
Najvýznamnejšou zmenou je, že každý výpis bude povinne obsahovať tri prognózy možnej výšky dôchodku – pesimistickú, základnú a optimistickú. Tieto scenáre už nebudú len orientačné, ale budú vypočítané na základe konkrétnych dát, ako sú aktuálny stav účtu sporiteľa, jeho vek, predpokladaný dôchodkový vek, očakávaný rast cien a miezd, stredná dĺžka života či rizikovosť zvolených investičných fondov.
Zámerom je, aby si sporiteľ dokázal lepšie predstaviť, aký dôchodok ho reálne čaká a ako jeho vlastné rozhodnutia, napríklad zmena investičnej stratégie alebo výška dobrovoľných príspevkov, môžu výslednú sumu ovplyvniť.
Dôchodok s novým výpočtom
Výpisy bude môcť dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) posielať aj v elektronickej podobe. Takýto dokument môže obsahovať interaktívne hypertextové odkazy, ktoré sporiteľovi po kliknutí zobrazia vysvetlenie použitých pojmov alebo detailnejší prepočet scenárov. Zmení sa aj spôsob určovania predpokladaného dôchodkového veku pre výpočty.
U sporiteľov do 50 rokov sa bude vychádzať zo všeobecného dôchodkového veku podľa ročníka narodenia, zatiaľ čo u starších sa použije presnejší údaj od Sociálnej poisťovne. Dôležité je, že výpočet nebude zohľadňovať individuálne faktory ako počet vychovaných detí či prácu v náročných povolaniach, pôjde o štandardizovaný výpočet.

Novinkou je aj možnosť zahrnúť „alternatívnu prognózu“, ktorá ukáže, ako by sa dôchodok zmenil, ak by sporiteľ začal konať aktívnejšie – napríklad by si začal platiť dobrovoľné príspevky.
Osobitné pravidlá
Okrem bežného výpisu dostane každý sporiteľ v roku, kedy dovŕši 55 rokov, a rok pred dosiahnutím dôchodkového veku aj osobitný dokument – „informáciu o dôchodkoch“. Tento dokument sa nebude posielať, ak je účet sporiteľa nulový alebo ak už o dôchodok požiadal.
Pre sporiteľov narodených v roku 1971 a skôr platí prechodné obdobie až do konca roka 2028, počas ktorého sa budú na výpočty používať špeciálne vzorce zamerané na projekciu doživotného dôchodku. Nové opatrenie zároveň nahrádza dve staršie vyhlášky z rokov 2020 a 2023, čím sa celá legislatíva zjednocuje a sprehľadňuje.
Nová povinnosť pre seniorov?
Keď už sme pri dôchodcoch, môže vás zaujímať aj nedávny nápad z Nemecka, podľa ktorého by mali byť penzisti zaťažení „extra“ daňou. Samozrejme, neboli by ňou zaťažení úplne všetci, ale len tí majetnejší. Konkrétne s týmto návrhom prišli experti z Nemeckého inštitútu pre hospodársky výskum (DIW), pričom vzťahovať by sa mal na bohatých penzistov narodených v rokoch 1946 až 1964 (baby boomers).
Zaujímavé je to aj z toho dôvodu, že v Nemecku funguje dôchodkový systém podobne ako na Slovensku – mladšia generácia, čiže pracujúci, zarába na penzie staršej generácie. Na Slovensku pritom možno pozorovať postupný úpadok dôchodkového systému, predovšetkým kvôli jeho neúprosnej nákladovosti, ktorá je priamo spätá s viacerými faktormi, vrátane starnutia populácie.
Je možné, že by podobný návrh padol aj u nás? Určite áno. Zatiaľ sa ale o ničom takom nehovorí, teda aspoň nie verejne.