Nelegálne lieky sú veľkým problémom, no napriek tomu ich kupujú mnohí Európania, vrátane Slovákov. Odborníci bijú na poplach, pretože tieto takzvané lifestylové lieky zaplavili trh, avšak často obsahujú látky, ktoré by tam nemali byť.
Ako upozornila televízia Markíza cez svoj portál tvnoviny.sk, falšované lieky obsahujú mnohé neželané prímesy, k ním patrí napríklad jed na potkany, cement, omietka alebo nemrznúce zmesi. V tom lepšom prípade je v liekoch primiešaný namiesto účinnej látky napríklad cukor alebo škrob.
Nelegálny lieky predstavujú riziko
Nárast dopytu po takzvaných lifestylových liekoch odhalila nedávna medzinárodná operácia Interpolu. Kompetentní zadržali viac ako 50 miliónov dávok nelegálnych liekov v hodnote 65 miliónov amerických dolárov.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) hovorí, že je viacero dôvodov, prečo spotrebitelia po takýchto liekoch siahnu. Ide najmä o lieky, ktoré sú určené na chudnutie, mužskú potenciu, prípadne anabolické steroidy. Ako doplnila Ivana Pankuchová zo ŠÚKL, často sa falšujú aj lieky na upokojenie alebo spánok. Práve tieto kategórie sú pre falšovateľov atraktívne, pretože po takýchto liekoch je veľký dopyt.

Spotrebitelia ohrozujú svoje zdravie
Ako sme naznačili v úvode, falšované lieky často obsahujú prímesy, ktoré sú pre ich užívateľov potenciálne rizikové a môžu vyvolať zdravotné komplikácie. Odborníčka tvrdí, že pri niektorých liekoch môže ísť o určitú formu závislosti. Doplnila tiež, že nelegálne lieky sa zvyknú vyrábať v nevyhovujúcich podmienkach, napríklad v skladoch alebo garážach. A práve na týchto miestach hrozí extrémne vysoké riziko kontaminácie.
Pankuchová tiež v rozhovore pre TN live vysvetlila, že falšované lieky môžu obsahovať úplne inú účinnú látku. Toto môže spôsobiť, že liek nebude na dané ochorenie účinný, avšak u pacienta spôsobí alergickú reakciu. V tom horšom prípade hrozí riziko predávkovania alebo otrava toxickými látkami. V prípade, že pacient užíva aj iné lieky (predpísané lekárom), môžu tieto oficiálne lieky interagovať s falšovanými liekmi. Tu hrozia problémy so srdcom alebo epileptické záchvaty.
Pozor na podozrivé ponuky
Nelegálne lieky sa spravidla predávajú cez internet, kde sú podvodníci zahalení rúškom anonymity. Preto odborníci spotrebiteľom odporúčajú dôkladne si overovať, odkiaľ lieky nakupujú. Pozor si treba dať pri liekoch, ktoré sa prezentujú ako „zázračné“, prípadne sú ponúkané za veľmi nízke ceny.
Pankuchová zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv tiež dodala, že pozor by si mali dávať aj starší ľudia. Tí môžu dostávať reklamu na „zázračné“ lieky priamo do poštových schránok v podobe letákov. Odborníci sa zhodujú, že najľahšie sa spotrebiteľ vyhne nelegálnym liekom vtedy, keď bude nakupovať v oficiálnych lekárňach.