Mobilné technológie sú výrazne ovplyvňované extrémne vysokými teplotami, ktoré aktuálne trápia celú strednú Európu vrátane Slovenska. Aktuálne teploty dosahujú pravidelne hranicu 30 °C, čo ohrozuje nielen ľudí, ale aj ich mobilné zariadenia. Experti preto radia spotrebiteľom, ako správne manipulovať so smartfónmi v horúcich dňoch, aby zabránili poškodeniu telefónov a rizikám súvisiacim s prehriatím batérií.
Nebezpečenstvo prehrievania smartfónov
Počas horúcich letných dní sú mobilné zariadenia náchylnejšie na problémy spôsobené rastúcimi teplotami. Pri prehriatí telefón trpí spomalením, častými zamŕzaniami, reštartovaním vo slučkách alebo úplným vypnutím. Prehriata batéria v extrémnych prípadoch predstavuje vážne riziko výbuchu a môže tým ohroziť aj zdravie užívateľa.
Spotrebitelia by preto nikdy nemali ponechať svoje mobilné telefóny na priamom slnečnom žiarení alebo v blízkosti otvorených okien a zároveň ich za žiadnych okolností nenabíjať na slnku. Ak smartfón začne byť tak horúci, že ho nie je možné pohodlne držať, mali by ho okamžite vypnúť a ponechať desať minút na chladnejšom mieste.
Optimálne postupy pre bezpečné nabíjanie
Ďalším dôležitým pravidlom pri manipulácii so smartfónmi je vyhnúť sa nabíjaniu telefónu s nasadenými ochrannými krytmi či v obaloch. Hoci tieto doplnky slúžia na ochranu zariadenia pred mechanickým poškodením, v horúcich podmienkach zabraňujú prirodzenému odvádzaniu tepla. Pri nabíjaní v horúčave by preto mali zákazníci vždy odstrániť akékoľvek puzdrá, aby nedošlo k poškodeniu a degradácii batérie.

Rovnako sa neodporúča odkladať smartfón určený na nabíjanie na mäkké povrchy, ako sú vankúše, matrace alebo pohovky. Tieto materiály izolujú teplo a bránia tak jeho odvádzaniu, dôsledkom čoho sa telefón prehrieva ešte viac. Vhodnejšie sú tvrdé a chladnejšie povrchy ako sklo, drevo alebo keramika.
Pomalejšie nabíjanie predlžuje životnosť batérie
Výrobcovia mobilných telefónov dnes hromadne propagujú technológiu rýchleho nabíjania, ktoré je však počas leta menej vhodné. Odborníci pripomínajú, že vysokorýchlostné nabíjanie v extrémnych teplotách vedie k intenzívnejšiemu zahrievaniu batérie, čo urýchľuje jej zničenie a výrazné skracovanie kapacity.
Spotrebiteľom sa preto odporúča používať pomalšie nabíjačky, ktoré výrazne menej prehrievajú batériu. Taktiež je vhodné počas nabíjania prepnúť telefón do režimu „letadlo“, prípadne zariadenie úplne vypnúť. Menšie množstvo aktívnych procesov počas dobíjania výrazne minimalizuje vznik zbytočného tepla, čo môže zároveň viesť aj k rýchlejšiemu a efektívnejšiemu nabíjaciemu cyklu.