Psychologická poradňa pre mladých IPčko upozornila na negatívny trend medzi mladými. Tvrdí, že mladí ľudia sa čoraz častejšie zamilujú do umelej inteligencie (AI). Ako uvádza v statuse na sociálnej sieti, pre mnohých je umelá inteligencia únikom od reality, intímnou oporou alebo náhradou za skutočný vzťah.
Umelá inteligencia ako partner
Psychológovia a psychologičky z poradne IPčko sa čoraz častejšie stretávajú s mladými ľuďmi, ktorí prechovávajú city k umelej inteligencii. V rámci komunikácie im mladí hovoria o chatbotoch ako o svojich partnerkách alebo partneroch. Niektorí chatbotov dokonca volajú po mene a trávia s nimi dlhé hodiny každý deň.
Umelá inteligencia sa pre nich stáva takpovediac návykovou, pretože spolu s ňou môžu mladí ľudia prevážať emócie. Ako upozornili psychológovia, ľudia často prežívajú emócie skutočného zaľúbenia, ktoré sa nelíšia od zamilovanosti do reálnej osoby.
Ako vyzerá láska s AI
IPčko priblížilo, že pocity sú podobné alebo rovnaké ako pri bežnej zamilovanosti. Mladí pri komunikácii s AI pociťujú radosť a „motýle v bruchu“. Aj preto majú potrebu písať si s AI čoraz viac. Navyše fantazírujú a rozširujú osobnosť AI tak, že dopĺňajú, čo si AI „naozaj myslí“ alebo „čo cíti“.
Lákadlom je fakt, že umelá inteligencia navodzuje pocit porozumenia, nikdy komunikáciu neodmietne a pre používateľa je k dispozícii kedykoľvek – 7 dní v týždni a 24 hodín denne.
Prečo sa to deje?
Psychológovia priblížili, prečo sa mladí ľudia čoraz častejšie zamilujú do AI. Tvrdia, že z psychologického hľadiska nejde o výstrelok. Ide skôr o hlboké ľudské potreby, ktoré má v sebe zakorenené každý z nás. Myslia sa tým potreby ako bezpečie, porozumenie, blízkosť alebo význam.
A tieto atribúty umelá inteligencia do istej miery napĺňa. AI reaguje a teda vytvára ilúziu vzájomnosti. Je vždy dostupná, neháda sa a komunikáciu nikdy neodmieta. Môžete sa s ňou rozprávať prakticky o čomkoľvek aj o zložitých alebo intímnych témach. Navyše si AI nekladie žiadne nároky ako bežné medziľudské vzťahy.
Odborníci varujú
Vyššie popísané aspekty robia z umelej inteligencie „ideálneho partnera“. Často sa k nej upínajú najmä ľudia, ktorí aktuálne prežívajú náročnejšie obdobie, prípade tí, ktorí majú nižšie sebavedomie. Obracajú sa na ňu aj mladí, ktorí majú strach z odmietnutia alebo majú traumatizujúce vzťahové skúsenosti.
Odborníci ale upozorňujú, že umelá inteligencia je technológia a nič necíti. Hoci jej odpovede dokážu pôsobiť presvedčivo. Problém je, že ľudský mozog nerozlišuje, či ide o človeka lebo o algoritmus. Ak sa vyplavuje oxytocín či dopamín, prežívanie je reálne. A takto vzniká pripútanie mladých k AI. Do budúcna to môže mladú generáciu ovplyvniť negatívnym smerom. Môže stratiť chuť nadväzovať vzťahy s reálnymi ľuďmi.