Európska únia a Spojené štáty ešte stále nedosiahli obojstranne výhodnú dohodu, ktorá sa týka zavádzania recipročných ciel. Podľa najnovších informácií EÚ už dochádza trpezlivosť s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a hľadá iná riešenia.
Nakoľko je obchodná roztržka medzi EÚ a USA reálnou hrozbou, Európania si začali otvárať zadné dvierka. Tie sa orientujú smerom k Indo-Pacifiku.
Európska únia otvára zadné dvierka
Ako píše spravodajský portál TA3, termín zavedenia 50-percentných recipročných ciel zo strany USA sa blíži. A nakoľko rokovania neprebiehajú podľa predstáv kľúčových predstaviteľov EÚ, rokovanie prebiehajú aj s inými krajinami.
EÚ rokuje aj s Japonskom, Novým Zélandom a Austráliou a hľadá nové možnosti férového obchodovania. Zavedenie 50-percentných ciel, ktoré má vstúpiť do praxe už najbližšiu stredu 9. júla 2025, vážne ohrozí ekonomické záujmy Európy.
Rokovania s indo-pacifickým obchodným blokom
Ako upozornil český portál CNN Prima News, Európska únia rokuje s krajinami, ktoré patria do indo-pacifického obchodného bloku CPTPP. Rokovania aktuálne prebiehajú napríklad s Japonskom, Austráliou alebo aj Kanadou.
Do 9. júla zostáva už len zopár dní a šanca na vyrokovanie dobrých obchodných podmienok medzi EÚ a USA sa čoraz viac znižuje. Niektorí poslanci Európskeho parlamentu si preto myslia, že hrozí colná vojna.
V tejto súvislosti už navrhla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová rozšíriť spoluprácu EÚ s 12 krajinami, ktoré sú združené v CPTPP. Patria sem Japonsko, Austrália, Nový Zéland, Kanada, Mexiko, Brunej, Čile, Malajzia, Peru, Singapur, Vietnam a Veľká Británia. Tieto krajiny spoločne pokrývajú zhruba 15 percent svetového HDP.
Jasný signál pre USA
Leyenová dodala, že tento formát by mohol v budúcnosti slúžiť ako alternatíva k Svetovej obchodnej organizácii (WTO). Jeden nemenovaný predstaviteľ EÚ zároveň uviedol, že Európska únia sa nepripája k CPTPP ako takej, ale buduje mosty medzi oboma blokmi.
Ako píše portál Politico, rokovania EÚ s platformou CPTPP sú pre Washington jasným signálom, „že veľmi podstatná časť svetovej ekonomiky, vrátane takmer všetkých tradične najbližších partnerov Spojených štátov, naďalej podporuje systém založený na pravidlách,“ uvádza portál.
Obavy z rozhodnutí USA
Diplomati EÚ pripomenuli aj nedávny krok Donalda Trumpa. Prezident USA nečakane prerušil rokovania s Kanadou kvôli ich digitálnej dani. A práve toto vyvoláva obavy, že rokovania môže USA úplne zmraziť aj s Európskou úniou. EÚ je preto pripravená aj na variant, že rokovania so Spojenými štátmi skončia neúspechom.