TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: Slovensko proti EÚ: Štát nechce „pokutovať“ Rusko. Vraj ostaneme bez PLYNU, pohroma by to bola pre všetkých
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Slovensko proti EÚ: Štát nechce „pokutovať“ Rusko. Vraj ostaneme bez PLYNU, pohroma by to bola pre všetkých

Štát podľa premiéra Fica odmieta ďalšie protiruské sankcie. Odvoláva sa na dôležitosť federácie v rámci dodávok energií pre Slovensko.

Posledná aktualizácia: 15. júna 2025 19:20
Roman Drexler - Redaktor
Publikované 16. júna 2025
Zdieľať
5 min
Plynový kotol, plyn
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos
Zdieľať
V skratke
  • Premiér Robert Fico oznámil, že Slovensko bude na najbližšom stretnutí ministrov EÚ žiadať odklad hlasovania o ďalších sankciách voči Rusku
  • Podmienkou je, aby sa najprv vyriešila otázka možného zákazu dovozu ruského plynu po roku 2027
  • Fico varuje pred nedostatkom plynu a žalobou od Gazpromu vo výške 20-miliárd eur

Štát sa chystá na diplomatický manéver v Bruseli. Na nedeľnej tlačovej konferencii premiér Robert Fico (Smer-SD) informoval, že Slovensko bude na nadchádzajúcom stretnutí ministrov zahraničných vecí Európskej únie (EÚ) požadovať odloženie hlasovania o ďalšom balíku sankcií proti Rusku. Tento krok podmieňuje vyriešením otázky budúceho zákazu dovozu ruských energií a kompenzácií za škody, ktoré by tým Slovensku vznikli. Téme sa venuje denník Teraz.sk.

Premiér údajne už požiadal ministra zahraničných vecí, aby oficiálne požiadal o odloženie rokovania o sankciách, až kým nebude jasná budúcnosť dodávok plynu, ropy a jadrového paliva z Ruska.

Štát chce týmto krokom využiť fakt, že sankcie musia byť v EÚ schválené jednomyseľne. Dáva mu to možnosť vetovať balík a získať tak páku na vyrokovanie ústupkov pre Slovensko pri inej dohode, a síce o ukončení dovozu ruských energií. Tá by sa totiž mala prijímať kvalifikovanou väčšinou, pri ktorej by Slovensko mohlo byť prehlasované.

plošné dotovanie, ruský plyn, štát
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

Štát je ohrozený, Rusko vraj potrebuje

Premiér opätovne upozornil na riziká, ktoré by pre Slovensko vyplynuli z odmietnutia ruských energonosičov. Spochybnil, či by bol pre krajinu zabezpečený dostatok plynu a či existujú garancie, že v prípade krízy by štáty ako Nemecko alebo Česko posielali plyn na Slovensko.

Ďalším problémom je predpokladané zvýšenie cien za prepravu plynu z iných zdrojov a najmä platná zmluva so spoločnosťou Gazprom, ktorá vyprší až v roku 2035. Ak by Slovensko odber plynu predčasne zrušilo, ruská spoločnosť by podľa Fica mohla krajinu žalovať o náhradu škody vo výške približne 20-miliárd eur.

Fico spresnil, že v prípade ropy očakáva, že prípadné obmedzenia by sa neschvaľovali kvalifikovanou väčšinou, ale práve cez sankčný mechanizmus, ktorý si vyžaduje jednomyseľnosť.

Čo sa týka jadrového paliva, v súčasnosti podľa neho na stole nie je žiadny návrh na obmedzenie jeho dovozu z Ruska. Zároveň však zdôraznil, že slovenské jadrové reaktory sú na tomto palive závislé a hoci má Slovensko v súčasnosti dobré zásoby, tie sa raz minú a nebude ich ľahké nahradiť.

Ruský plyn má byť lacný. No je to naozaj tak?

Fico dlhodobo považuje ruský plyn za kľúčovú surovinu, bez ktorej sa Slovensko len veľmi ťažko zaobíde. Hovorí pritom aj o cenovom faktore, respektíve cenovej výhodnosti ruského plynu. No je to pravda? Je naozaj výhodný?

Podľa Karola Galeka, opozičného poslanca za Slobodu a Solidaritu (SaS) je to úplne inak. Opierajúc sa o údaje Eurostatu za druhý polrok 2024 (kedy ešte na Slovensko prúdil ruský plyn cez Ukrajinu), uviedol, že slovenskí veľkoodberatelia mali v tom čase druhú najvyššiu cenu plynu v celej EÚ. Predbiehalo nás iba Švédsko. Zatiaľ čo európsky priemer bol 54 eur za megawatthodinu, na Slovensku to bolo 70,60 eura.

Keď sa však zohľadní parita kúpnej sily, Slovensko má ruský plyn úplne najdrahšie – predbieha dokonca aj Rumunsko a Maďarsko.

Ruský plyn
Ilustr. obr. | Zdroj: Depositphotos

Galek zdôraznil, že práve Slovensko a Maďarsko patrili ku krajinám, ktoré v tom čase odoberali najväčšie objemy tohto údajne lacného ruského plynu.

Poslanec SaS priznal, že slovenské domácnosti mali v rovnakom období piaty najlacnejší plyn v EÚ. Okamžite však dodal, že tento stav je umelý a bol dosiahnutý len vďaka masívnym dotáciám zo štátneho rozpočtu.

Tieto dotácie podľa neho dosiahli za posledné dva roky sumu 2-miliardy eur, čo v prepočte na priemernú domácnosť predstavuje dotáciu vo výške 850 eur.

Zároveň odmietol tvrdenia, že Slovensko je na ruskom plyne životne závislé, a trvá na tom, že existujú alternatívne riešenia. Vyzval preto premiéra Roberta Fica, aby podporil iniciatívu Európskej komisie (EK) na úplné ukončenie dovozu energií z Ruska a pridal sa k európskym partnerom.

Podľa neho nie je dôvod, aby Slovensko doplácalo na údajne lacný ruský plyn, keď má aj iné možnosti, a zároveň tým financovalo vojnu na Ukrajine.

Deje sa toho viac: Bude na Slovensku dostatok plynu?

Fico v rámci obáv z ďalšieho balíka protiruských sankcií spomína možný nedostatok plynu na Slovensku. Minimálne v tomto roku však niečo také nehrozí. Vyplýva to priamo z údajov SPP, ktorá aktívne napĺňa slovenské plynové zásobniky. Všetko o stave naplnenia, spotrebe a vyhliadok do budúcnosti sme pre vás spracovali v samostatnom článku, ktorý nájdete na tomto odkaze.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť

Najčítanejšie

Battlefield 6
Battlefield za 0,99 €? EA spustila obrovský výpredaj. Ceny znížila o 95 %
14. marca 2026
HDMI, GPMI
V zapájaní HDMI káblov robia mnohí chyby. Stojí to aj desiatky eur
16. marca 2026
Bazoš, telefón, AI, cena
Otestovali sme AI na Bazoši: Odhalila reálnu cenu použitého iPhonu aj nového Samsungu (NÁVOD)
14. marca 2026
MacBook Neo
MacBook Neo ničí konkurenciu aj iné MacBooky: Porovnali sme jeho výkon s oveľa drahšími modelmi
14. marca 2026

Najnovšie články

  • Vybíja sa vám telefón príliš rýchlo? 9 overených krokov, ktoré skutočne fungujú (NÁVOD)
  • Drahý benzín mení správanie vodičov. Čoraz viac ľudí vyhľadáva elektromobily
  • Predávate mobil na Bazoši? Tieto 4 detaily vám zaručia rýchly predaj a najvyššiu cenu (NÁVOD)
  • iPhone môže prísť o titul kráľa videa. Zosadiť ho má nový Vivo X300 Ultra. Ponúkne výbavu, akú inde nenájdete
  • Čínske elektromobily dostali prísny zákaz. Orlen im úplne zakázal vjazd, bojí sa špionáže

Bude sa vám páčiť

Slovensko, plyn, energie, ceny, energopomoc

Slovenské domácnosti sa musia pripraviť na drahší plyn. Európske zásobníky sú naplnené len na 30 % (+ prehľad)

16. marca 2026
Peniaze, štát, dôchodok, ceny

Živnostníkom v roku 2027 stúpnu minimálne odvody na vyše 450 €. Štát potrebuje peniaze na dôchodky

16. marca 2026
Diesel, nafta, tankovanie

Cena ropy Brent prekročila 100 dolárov za barel. Pre Slovákov to znamená drahšie tankovanie, ceny budú rásť postupne

13. marca 2026
Donald Trump, prezident Spojených štátov amerických

Trump dočasne povolil dovoz ropy z Ruska. Moskva to berie ako potvrdenie, že je dôležitá

13. marca 2026

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Redakcia
  • Zásady používania cookies
  • Podmienky používania
  • Používanie AI

Spoj sa s nami

© 2026 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?