18 rokov dozadu, presne 29. júna 2007, vstúpil do predaja jeden z najočakávanejších a najdôležitejších produktov, ktorý navždy zmenil technologický priemysel – prvý Apple iPhone. Hoci bol predstavený už v januári toho istého roka, až s príchodom leta si ho mohli prví záujemcovia zaobstarať, a to výhradne u amerických operátorov. Aj keď dnes tento mobil pozná prakticky každý, pretože sformoval súčasnú podobu smartfónov, vtedy išlo o veľmi kontroverzné zariadenie. Téme sa venuje portál Živě.cz.
Smiali sa mu. A aj sa mali prečo
Revolučnou stránkou prvého iPhonu bol bezpochyby jeho celodotykový displej ovládaný prstom a mimoriadne jednoduché používateľské rozhranie. Napriek tomu bol v mnohých ohľadoch až príliš jednoduchý, čo viedlo k tomu, že sa mu mnohí, v tom čase oprávnene, vysmievali. Pamätný je najmä výsmech vtedajšieho šéfa Microsoftu, Steva Ballmera.
iPhone totiž v pôvodnej podobe neobsahoval obchod s aplikáciami App Store a spoliehal sa len na webové služby. Dnes už samozrejmé funkcie ako podpora 3G siete alebo GPS v ňom úplne chýbali. Nepodporoval ani posielanie MMS správ, vtedy populárnu Javu, a dokonca ani Flash.
Aj jeho výbava bola z dnešného pohľadu viac-menej úsmevná. Displej, ktorý Steve Jobs označoval za gigantický, bol v skutočnosti len 3,5-palcový TFT panel s rozlíšením 320 × 480 pixelov. Úložisko malo kapacitu 4 alebo 8 GB a fotoaparát bol len dvojmegapixelový a spočiatku nedokázal ani natáčať video.

No napokon aj tak zažiaril
Napriek všetkým týmto nedostatkom a pomerne vysokej cene 399 dolárov to fanúšikov neodradilo a nový koncept smartfónu napokon zvíťazil. Pre konkurenciu to bola obrovská výzva, na ktorú o rok neskôr odpovedal operačný systém Android a prvé telefóny s ním.
Hoci mal Apple vďaka iPhonu niekoľkoročný náskok, bol nútený telefón rýchlo vylepšovať a časom všetky zásadné nedostatky prvej generácie odstránil, čím definoval smerovanie celého odvetvia na ďalšie desaťročie.
Ako je na tom iPhone dnes?
Keďže bol pôvodný iPhone tak ohromným úspechom, niet sa čo čudovať, že Apple v nasledujúcich rokoch vydal ďalšie generácie, ktoré prinášali ako lepšie hardvérové komponenty, tak aj šikovnejšie softvérové funkcie.
Dnes sa smartfóny od Apple spájajú so špičkovými kapacitami a pocitom elegancie. V podstate všetko, čo kalifornský gigant vyrába, spadá do prémiovej triedy – nielen smartfóny, ale aj slúchadlá, hodinky či počítače. Ak to má logo nahryznutého jablka, viete, že nejde len o kúsok elektroniky, ale aj o znak prestíže.
Je ale pravda, že hardvérové kapacity nie sú to hlavné, čo umožňuje zariadeniam Apple udržiavať si tak vernú (a veľkú) používateľskú základňu. Je to skôr softvér, respektíve ekosystém. Jednotlivé zariadenia medzi sebou do hĺbky komunikujú a interagujú, čo umožňuje produktivitu, aká v podstate nemá konkurenciu. Hoci aj iní výrobcovia sa snažia nastaviť vlastné ekosystémy, Apple to nateraz robí najefektívnejšie.
Efektivita však nie všetkým stačí. Čoraz viac sa objavujú postoje, podľa ktorých Apple zámerne zabraňuje používateľom opustiť jeho ekosystém. Aby sme boli konkrétnejší, nezakazuje im to, no jeho obmedzovanie tretích strán to pre mnohých robí nemožným úkonom.

Osobne používam viaceré zariadenia Apple a už sa mi podarilo z tohto ekosystému vystúpiť. Áno, obeta tu určite bola, no nie nejak strašná. A čo navyše, v budúcnosti sa to zrejme celé zmení. Európska únia totiž tlačí na Apple, aby otvoril svoje brány tretím stranám, čím by sa mala zlepšiť hospodárska súťaž a stimulovať ďalšie inovácie. Samozrejme, ten sa tomuto verdiktu urputne bráni.
Prečítajte si tiež
Aj keď má Apple mnoho kritikov, nemožno spochybniť fakt, že to, čo robí, funguje. Koniec koncov, inak by asi nebol treťou najhodnotnejšou firmou z hľadiska trhovej kapitalizácie. Predbieha ho iba Microsoft a Nvidia.
A pokiaľ ide o to nesprávne konanie, to si každý vykladá inak. Pre niekoho sú to zmienené zábrany v rámci ekosystému, pre niekoho (vrátane mňa) pomalé inovácie, najmä po hardvérovej stránke. Na našom webe som celý jeden článok venoval konkrétnemu komponentu, ktorý v roku 2025 už príliš zaostáva, a to bez pádneho dôvodu. Ak chcete vedieť, o čo presne ide, môžete tak spraviť kliknutím na tento odkaz.