Cez komunikačnú aplikáciu WhatsApp môžete používať viacero chatbotov a teraz sa k nim pridáva ďalší, ktorý postupne získava popularitu aj u nás na Slovensku. Reč je umelej inteligencii Perplexity. Vďaka tejto AI si rýchlo overíte fakty napríklad aj v správach, ktoré vám niekto preposlal.
Ako uvádza portál LifeHacker, s umelou inteligenciou Perplexity môžete komunikovať podobne ako so svojimi priateľmi alebo rodinou. Stačí začať čet a to bez nutnosti vytvárať si na webe Perplexity používateľský účet. Výhodou je, že táto AI okrem textu rozumie aj obrázkom a má prístup aj na internet, vďaka čomu vám vie poskytnúť najaktuálnejšie informácie.
Perplexity vo WhatsAppe
V mobilnej aplikácii WhatsApp môžete komunikovať s viacerými chatbotmi. Napríklad s Meta AI, ktorá je sem integrovaná nasilu a zatiaľ nerozumie slovenčine. Preto je pre väčšinu používateľov obťažujúcou funkciou, ktorú sem spoločnosť Meta „dotlačila“ bez toho, aby mali používatelia na výber. Ďalším chatbotom je známy ChatGPT. Ak s ním chcete komunikovať cez WhatsApp, stačí zahájiť konverzáciu s číslom +1 (800) 242-8478. ChatGPT, našťastie, slovenčine rozumie a v rámci konverzácie vám poskytne relevantné odpovede.
Podobne funguje aj Perplexity AI, ktorá pred pár dňami pribudla na WhatsAppe. Pre jej používanie nemusíte nič inštalovať, nikam sa prihlasovať ani prepájať svoje účty. Stačí zahájiť novú konverzáciu s telefónnym číslom +1 (833) 436-3285. Treba však dodať, že ak už máte vytvorený účet v rámci mobilnej aplikácie alebo webu Perplexity, čety cez WhatsApp sa s vašim účtom nebudú synchronizovať. Ide však o ideálny spôsob, ako sa rýchlo dostať k potrebným informáciám alebo si overiť fakty zo správ, ktoré vám zasielajú priatelia či rodina.
Nastavenie je extrémne jednoduché
Ako sme naznačili, netreba nič zložité. Stačí si uložiť vyššie spomínané číslo do kontaktov a potom zahájiť bežnú konverzáciu. V rámci aplikácie WhatsApp klepnite na tlačidlo Plus, vyhľadajte kontakt (Perplexity) a klepnite naň. Tým sa zaháji konverzácia, v rámci ktorej sa môžete umelej inteligencie pýtať, čo potrebujete. Perplexity rozumie slovenčine, hoci generovanie odpovedí v slovenskom jazyku trvá o čosi dlhšie než v angličtine. Napriek tomu ide o šikovný nástroj, ktorý vám pomerne rýchlo a výstižne odpovie. Samozrejme, nečakajte plnú verziu ani funkcie Deep Research, pretože cez WhatsApp fungujú len základné nástroje.

Výhodou je, že umelá inteligencia Perplexity podporuje aj hlasové poznámky, takže si môžete nahrať hlasovú správu ako otázku a tá sa prepíše do textovej podoby. Perplexity vám následne odpovie. AI môžete dokonca priamo cez WhatsApp požiadať o generovanie alebo úpravu obrázka. Benefitom je rovnako to, že Perplexity do svojich odpovedí pridáva aj odkazy na zdroje, vďaka čomu si môžete informácie jednoducho a rýchlo overiť. Pri generovaní obrázkov je zas k dispozícii možnosť uložiť si ich alebo preposlať ďalším kontaktom. Ako sme naznačili, Perplexity dokáže tiež analyzovať aj preposlané správy. Ak vám teda prišlo niečo podozrivé, môžete sa na to spýtať umelej inteligencie. takto ľahko zistíte, či ide o podvod, prípadne o hoax.