Slovenským vodičom de facto neustále hrozí mastná pokuta, pričom je úplne jedno, v ktorej krajine jazdia. Práveže v niektorých ohľadoch sú susedné krajiny ešte prísnejšie, obzvlášť Rakúsko. Tu môžete natrafiť na skutočne kuriózne dôvody finančných sankcií. Exemplárnym príkladom je prax, s ktorou sa stretávajú vodiči vo viedenskej štvrti Donaustadt.
Ako píše Startstop.sk, na základe informácií nemeckého Heute.at, ide o sporadicky označené vjazdy na súkromný pozemok, kde vodiči čo i len po krátkom zastavení dostávajú poštou výzvu na zaplatenie vysokej pokuty. Výška sankcie sa pohybuje okolo 400 eur, pričom ide o poplatok za údajné porušenie vlastníckych práv. Tento trend do istej miery pripomína mnohým už známe „parkovacie pasce“.

Pokuta za zdanlivo neškodné parkovanie
Problémové miesto sa nachádza na adrese Saikogasse 5 vo Viedni. Vjazd je fyzicky uzatvorený rampou a nemá znížený obrubník, čo znižuje jeho rozpoznateľnosť ako aktívne využívaného vstupu na súkromný pozemok. Podľa jedného z vodičov, ktorý sa stal terčom pokuty, miesto pôsobí ako verejná zóna bez jasného označenia zákazu vjazdu.
Navyše, reálny prístup na pozemok sa nachádza asi o 20 metrov ďalej. Napriek tomu dostal výzvu na zaplatenie sumy 395 eur, pričom mu bola doručená aj hrozba súdneho konania.
Dotknutý vodič si situáciu zdokumentoval a kontaktoval právnikov. Následne zistil, že jeho vjazd bol zaznamenaný kamerou, ktorá bola skrytá v zaparkovanom vozidle.
Takéto formy sledovania a dokumentovania pohybu áut pritom nie sú v Rakúsku ojedinelé. V minulosti boli podobné prípady spojené s firmou PV22 GmbH, ktorá sa dostala pod drobnohľad spotrebiteľských organizácií. Aj keď je momentálne spoločnosť v procese likvidácie, praktiky pokračujú – pravdepodobne pod iným názvom, no s rovnakou schémou hromadného zasielania právnych výziev a výberu pokút.
Čo môžu vodiči spraviť?
Odborníci, vrátane predstaviteľa rakúskeho motoristického združenia ÖAMTC Nikolausa Authrieda, upozorňujú, že v takýchto prípadoch netreba podliehať panike. Každý jednotlivý incident by mal byť riešený samostatne a po konzultácii s právnikom. Členovia ÖAMTC majú k dispozícii bezplatné právne poradenstvo.
Zákon o cestnej premávke v Rakúsku umožňuje majiteľom pozemkov získať identitu vodiča na základe evidenčného čísla vozidla, ak preukážu oprávnený dôvod – napríklad poškodenie vlastníckeho práva. Tento postup sa však vzťahuje len na vozidlá s rakúskymi ŠPZ, pričom slovenské úrady takýto mechanizmus neuznávajú.
Ak má vodič rakúsku ŠPZ a dostane podobnú výzvu, odporúča sa všetko dôkladne zdokumentovať, teda vyhotoviť fotografie miesta, overiť kamerové záznamy a opísať situáciu. Až potom by mal osloviť právneho zástupcu alebo príslušnú spotrebiteľskú organizáciu. Dôležité je neplatiť pokutu automaticky bez konzultácie, keďže takéto prípady môžu byť právne sporné.