Od policajného robota chcela pomoc: Ten jej povedal, aby uhla z cesty a pokračoval ďalej

Policajný robot sa musí zlepšiť.

1

Spomínate si ešte na policajné roboty, ktoré nasadila polícia v Los Angeles? Áno, je to ten robot, ktorý sa pred pár rokmi rozhodol ukončiť svoj život skokom do fontány. Jeho reputácia sa po najnovšom incidente v parku pri Los Angeles priveľmi nezlepšila.

Keď sa žena, ktorá neďaleko robota videla ako sa niekoľko ľudí bije, rozhodla požiadať robota o pomoc, ten jej odvrkol a oznámil jej, aby mu uhla. Potom pokračoval ďalej po predprogramovanej trase. Polícia sa na miesto dostavila až po tom, ako ju manuálne cez číslo 911 skontaktovali okoloidúci.

Robot Knightscope K5 prezývaný HP RoboCop je verný pomocník miestneho policajného zboru. Celý deň sa premáva parkom a sleduje či sa niečo nedeje. Svoje potulky pritom nahráva na interný systém. Chýba mu však schopnosť privolať policajnú hliadku.

Namiesto 911 volá do call centra

Namiesto toho sú všetky žiadosti presmerované do call centra spoločnosti Knightscope, ktorá následne dokáže upozorniť políciu. Robot bude podľa spoločnosti takto fungovať až dovtedy, kým polícia nepríde s novými protokolmi, ktoré by robotovi umožnili políciu kontaktovať priamo.

Vzhľadom na to, že robot má na sebe veľkými písmenami napísané „Police“ ide o zvláštnu situáciu. V parku sa pritom pohybuje od júna. Ľudia sú právom zmätení. Nevedia totiž, či majú políciu volať sami alebo či sa o to postará robot. Zároveň nevedia, či sa nedostanú do maléru, ak sa ho napríklad dotknú.

Kto ho riadi? Vôbec neviem, ako funguje. Mám stále volať 911 alebo sa o to postará on?,“ sťažoval sa miestny obyvateľ.

Pripravený na udržanie poriadku

Mesto za prenájom robotického policajta firme Knightscope ročne platí 60 000 až 70 000 dolárov.

TIP REDAKCIE
Najrýchlejší kuchár na svete? Robot Sophie vám pripraví tradičnú juhoázijskú polievku len za 45 sekúnd

HP RoboCop K5 je špecializovaný na prácu v exteriéri. V jeho výbave sa nachádza 360-stupňová kamera so schopnosťou živého prenosu, schopnosť rozpoznať až 1 200 evidenčných čísel automobilov za minútu, mikrofón a reproduktor pre komunikáciu s ľuďmi a nechýba mu ani schopnosť odpočúvať telefonáty, ktoré prebiehajú v jeho blízkosti.