Na svete sú unikátne kontaktné šošovky, ktoré ľuďom umožnia to, čo bolo ešte pred rokmi nepredstaviteľné. Ľudia vďaka nim dokážu vidieť aj v tme a to dokonca so zatvorenými očami. Vedci, ktorí vyvinuli tieto špeciálne šošovky, použili nanotechnológiu.
Ako informoval portál denníka Pravda, ide o kontaktné šošovky budúcnosti, ktoré môžu ľuďom priniesť viaceré benefity. Stačí si nasadiť šošovky a zrazu sa dokážete orientovať aj v úplnej tme a to bez použitia svetla či baterky. Za týmito šošovkami stoja čínski vedci, ktorí dokázali premeniť neviditeľné infračervené svetlo na svetlo, ktoré dokáže zachytiť ľudské oko.
Prelomové kontaktné šošovky
Ako sme naznačili, unikátnu technológiu objavili čínski vedci z Čínskej univerzity pre vedu a technológie. Tím viedol neurológ Tian Šuei a prestížny časopis Cell opísal, ako sa vedcom podarilo integrovať špeciálne nanonosiče do mäkkých a netoxických polymérov. Práve takéto polyméry sa používajú pri výrobe klasických kontaktných šošoviek. Zdokonalenie technológie ale prinieslo unikátne šošovky, ktoré dokážu absorbovať infračervené svetlo a premieňať ho na viditeľné svetlo. Unikátnosť technológie podčiarkuje fakt, že šošovky fungujú ešte lepšie, ak ch nositeľ zatvorí oči. Šuei vysvetlil, že infračervené svetlo preniká cez očné viečka efektívnejšie než viditeľné svetlo. Znamená to, že je menej rušené okolím a v praxi môžete vidieť aj v úplnej tme. Ak teda chcete infračervený obraz vnímať lepšie, stačí si zatvoriť oči.
Neprehliadnite

Najskôr sa testovalo na myšiach
Vedci technológiu najskôr testovali na myšiach, no neskôr bola otestovaná aj na ľuďoch. Myši dostali v rámci testu na výber medzi tmavou škatuľou a škatuľou, ktorá bola osvetlená infračerveným svetlom. Myši so šošovkami si vybrali tmavú škatuľu, čo naznačuje, že infračervené svetlo vnímali. Vedci zaznamenali aj fyziologické reakcie, napríklad zúženie zreničiek a tiež aktivitu v tej časti mozgu, ktorá je zodpovedná za zrak.
Po úspešných testoch na myšiach sa vedci zamerali na ľudí. Účastníci testu s nasadenými šošovkami dokázali rozpoznať smer a rytmus blikajúceho infračerveného svetla, ktorý sa podobal morzeovke. Ľudia bez šošoviek nevideli nič, čo bol pre vedcov dôkaz, že infračervené videnie funguje. Následne výskumný tím túto technológiu vylepšil, aby človek dokázal vidieť rozdielne zdroje infračerveného svetla v rôznych farbách.
Využitie kontaktných šošoviek v praxi
Zdokonalenie technológie otvára nové možnosti, ako by sa tieto unikátne šošovky mohli používať v praxi. Hovorí sa napríklad o bezpečnostných systémoch, v rámci ktorých by sa informácie mohli šifrovať pomocou infračerveného svetla. Šošovky by mohli byť nápomocné aj pre záchranné zložky, ak potrebujú zasahovať v noci. Vďaka šošovkám by im nerobila problém ani práca v tme, hmle alebo silno zadymených priestoroch. Vedci si myslia, že tieto šošovky môžu pomôcť pri odhaľovaní falšovania tovaru a v neposlednom rade by mohli pomôcť ľuďom, ktorí majú poruchy farbeného videnia. Vedcov ale čakajú ešte mnohé výzvy, kým šošovky zdokonalia tak, aby sa dali v praxi reálne a bezpečne používať. Aktuálne pracujú na okuliarovej verzii s rovnakou technológiou, ktorá by mala poskytnúť ostrejší obraz. Tieto šošovky alebo ich okuliarová verzia majú v budúcnosti potenciál širokého využitia.