Regulácia sociálnych sietí v zahraničí nie je novinkou a zaviedli ju viaceré krajiny. Vlády sa týmito opatreniami chcú vyhnúť negatívnym vplyvom sietí na deti a mladistvých. Na Slovensku zatiaľ k regulácii nedochádza, no čoskoro sa to môže zmeniť.
Združenie miest a obcí Slovenka (ZMOS) si myslí, že spoločnosť by mala začať diskusiu o regulácii sociálnych sietí. Dôvodom je narastajúca kyberšikana medzi deťmi a dospievajúcimi.
Regulácia sociálnych sietí
Ako uvádza portál Teraz.sk, slová o regulácii sociálnych sietí zazneli na tlačovej konferencii. Tá sa uskutočnila po rokovaní s komisárom pre deti Jozefom Mikloškom a riaditeľom organizácie IPčko Marekom Madrom. Predseda ZMOS Jozef Božik uviedol, že na základe týchto rokovaní dospeli k záveru, že by bolo vhodné zvážiť reguláciu. Sociálne siete by podľa Božika boli k dispozícii mladým ľuďom až po ukončení povinnej školskej dochádzky, respektíve od 16 rokov.
Predseda ZMOS poukázal na narastajúce problémy v online svete. Stupňuje sa kyberšikana medzi deťmi aj mladistvými a časom môže byť tento problém ešte viac vypuklý. Klasická šikana podľa údajov komisára pre deti mierne klesá, no kyberšikana naopak stúpa. Božik tiež dodal, že hnacím motorom, ktorý vytvára priestor pre kybernetickú šikanu sú práve sociálne siete alebo streamovacie služby. Dodal tiež, že diskusia by mala byť celospoločenská a tému treba otvoriť aj s politickou opozíciou. ZMOS chce túto tému načrtnúť na pripravovanom sneme a chce s ňou oboznámiť vládnych predstaviteľov.
Výzva pre vládnych predstaviteľov
komisár pre deti Mikloško vyzval politických predstaviteľov, aby túto tému neignorovali a venovali jej náležitú pozornosť. Slovensko by sa podľa jeho slov mohlo pridať medzi európske krajiny, ktoré žiadajú celoeurópsku reguláciu sociálnych sietí. Spomenul napríklad Francúzsko. Myslí si, že v našej krajine by mala byť ochrana detí a mladistvých v online priestore nadrezortnou témou.
Šéf IPčka Madro zdôraznil, že kroky štátu by nemali byť iba o zákazoch. Regulácia má byť nastavená tak, aby mladým ľuďom nielen niečo zobrala, ale zároveň aby im niečo aj doplnila. Pre vysvetlenie doplnil, že sociálne siete mladým napĺňajú niektoré potreby, ktorých uspokojenie budú potrebovať nájsť inde. Spomenul napríklad voľnočasové aktivity cez vytvorenie klubov a bezpečných miest, kde by mohli deti a mladiství realizovať svoje sny a plány. Rovnako upozornil na to, že dospelí často rýchlo meniacemu sa online svetu nerozumejú.