Bratislavská polícia varovala pred novou vlnou podvodov. Na Slovensku sa aktuálne online priestorom šíri viacero typov podvodov, pričom cieľ podvodníkov je rovnaký – obrať vás o peniaze. Ako informovala polícia v statuse na sociálnej sieti Facebook, v Bratislave a okolí boli zaznamenané nové formy podvodov.
Podvody prebiehajú cez komunikačnú aplikáciu WhatsApp a podvodníci využívajú rozdielne scenáre. Potenciálnu obeť oslovia s vymysleným príbehom a veria, že takto sa dostanú k peniazom. Žiaľ, mnoho ľudí podvodníka neodhalí a o nemalú finančnú čiastku skutočne príde.
Nová vlna podvodov
Ešte stále zostávajú aktuálne aj podvody, ktoré sa dostali do obehu relatívne nedávno. Konkrétne ide o správy, v ktorých odosielateľ žiada o hlasovanie v súťaži. Tvrdí, že jeho dcéra je tanečníčka a potrebuje váš hlas. V správne nechýba odkaz na falošnú webovú stránku a ak naň používateľ klikne a zároveň sem zadá „registračný kód“, podvodník získa nad WhatsApp účtom plnú kontrolu. Následne začne vo vašom mene posielať správy všetkým vašim kontaktom. Teraz je však znenie správy iné a už nežiada o hlasovanie v tanečnej súťaži. Ako spresnila polícia, predmetom týchto správ je naliehavá žiadosť o zaslanie finančných prostriedkov, pričom v správe nechýba číslo účtu, na ktoré máte peniaze odoslať.

Ďalším podvodom, ktorý sa šíri cez WhatsApp a cieli na slovenských používateľov, je ten, pri ktorom sa podvodník vydáva za známu osobu. Tvrdí napríklad, že je členom vašej rodiny alebo váš kamarát, ktorý potrebuje súrne požičať peniaze. V správe sľubuje, že tieto peniaze vráti hneď, ako to bude možné. Aj v tomto prípade žiada podvodník zaslať peniaze na konkrétny bankový účet.
Podvodníci to skúšajú aj cez telefón
Bratislavská polícia uviedla, že okrem podvodov, ktoré prebiehajú cez platformu WhatsApp, zaznamenala aj ďalší typ podvodu. Ten je sofistikovanejší a prebieha cez telefón. Podvodník priamo kontaktuje potenciálnu obeť a povie jej, že na ňou vytvorenom bitcoinovom účet má vyšší obnos peňazí. Tieto peniaze je však nutné konvertovať na osobný účet. Po telefonickom kontakte podvodník zašle obeti odkaz na falošný web. Po kliknutí naň je obeť presmerovaná na stránku, kde má cez „bitcoinovú“ aplikáciu zadať kód, ktorý dostala od podvodníka. Ak tak urobí, podvodník môže získať prístup do elektronického bankovníctva a potom si poslať finančné prostriedky na zahraničný účet.
Ako sa brániť pred podvodom?
Polícia občanov prosí, aby na takéto a podobné správy cez WhatsApp neodpovedali. Taktiež sa neodporúča posielať peniaze komukoľvek, hoci sa môže zdať, že ide o kontakt, ktorý poznáte. V prvom rade si treba preveriť konkrétnu osobu a spýtať sa jej, či je skutočne vo finančnej tiesni. Toto preverenie by ste však mali vykonať mimo aplikácie WhatsApp. Ideálne je kontaktu zatelefonovať. Záverom polícia dodáva, že ak nemáte žiadnu skúsenosť s investovaním do bitcoinov, alebo ste si nikdy žiaden bitcoinový účet nezakladali, takýto telefonický hovor okamžite ukončite.