Prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini podpísal v stredu 7. mája novelu zákona o neziskových organizáciách, ktorá bola pred časom predmetom ostrých diskusií a kritiky mimovládneho sektora. Pellegrini tvrdí, že jeho rozhodnutie vychádza z dôkladného preskúmania zákona a že nenašiel žiadne ustanovenia, ktoré by boli v rozpore s Ústavou SR alebo európskym právom.
Novela zákona, ktorú schválil parlament, pôvodne čelila silnému odporu a obvineniam, že by mohla obmedziť slobodu mimovládnych organizácií. Po úpravách v parlamente však prezident uviedol, že sa už neobáva prípadných sankcií zo strany Európskej únie, ktoré by Slovensko mohlo dostať v prípade nesúladu so záväznými predpismi EÚ.
Prezidentská kancelária tiež vyhlásila, že Pellegrini vníma citlivosť tejto témy, ale napriek tomu je presvedčený, že konečné znenie zákona je spravodlivé a primerané situácii.
Viac transparentnosti za cenu vyššej administratívy
Najvýraznejšou zmenou v novele zákona je zavedenie povinnosti pre mimovládne organizácie zverejňovať údaje o darcoch, ktorí im ročne prispejú sumou nad 5-tisíc eur. Tento krok vyvolal kritiku viacerých organizácií, ktoré ho označili za zbytočne zasahujúci do súkromia darcov a príliš administratívne náročný.
Prezident Pellegrini však obavy o narušenie súkromia považuje za prehnané, pretože suma bola stanovená dostatočne vysoko na to, aby sa bežní darcovia prispievajúci menšími čiastkami nemuseli obávať zverejnenia svojich údajov. Prezident zároveň tvrdí, že počet ľudí, ktorí sú schopní alebo ochotní venovať viac ako 5-tisíc eur ročne jednej mimovládnej organizácii, je veľmi obmedzený.
Na otázky ohľadom administratívneho zaťaženia prezident odpovedal, že zvýšené požiadavky na organizácie sú nevyhnutnou podmienkou zvýšenia transparentnosti. Podľa neho práve organizácie, ktoré verejne apelujú na transparentnosť verejnej správy a politikov, musia samy ísť príkladom.

Protesty mimovládok môžu pokračovať, prezident očakáva rešpekt
Podpísanie zákona sa podľa prezidentových slov nezaobišlo bez emócií zo strany jeho kritikov, no prezident očakáva rešpekt voči jeho rozhodnutiu ako ústavného činiteľa. Prezident zdôraznil, že jeho rozhodnutie je v súlade s platnými pravidlami a nevidí dôvod na označovanie zákona hanlivými výrazmi, ktoré boli súčasťou kritiky mimovládnych organizácií.
Organizátori protestov proti novele však už skôr avizovali, že využijú všetky dostupné právne prostriedky na ďalšie skúmanie súladu tohto zákona s ústavou a právami, ktoré im garantuje európske právo. Prezident ich právo využiť dostupné právne mechanizmy nespochybňuje a považuje ho za prirodzenú súčasť demokratického systému.
Prezident však zároveň apeloval, aby mimovládne organizácie rešpektovali jeho rozhodnutie, rovnako ako on rešpektuje ich právo nesúhlasiť. Táto výmena názorov je podľa Pellegriniho prirodzenou súčasťou demokratického dialógu, no je dôležité, aby prebiehala v rámci vzájomného rešpektu a vecnej diskusie.
Zákon o neziskových organizáciách tak vstupuje do platnosti a bude potrebné sledovať, ako sa nové pravidlá prejavia v praxi a aké kroky mimovládne organizácie podniknú v reakcii na tieto zmeny.