Od 1. mája 2025 sa výška rozhlasového poplatku pre domácnosti v Českej republike zmenila na 55 Kč mesačne. Tento poplatok sa vzťahuje len na jedného člena domácnosti, a to bez ohľadu na počet osôb v domácnosti či počet vlastnených alebo používaných prijímačov. Nezávisí ani od adresy trvalého bydliska, ale viaže sa ku konkrétnej osobe, teda k menu, priezvisku a dátumu narodenia. Informoval o tom priamo Český rozhlas.
Cena však nie je to jediné, čo sa po novom zmenilo. Zákon o rozhlasových a televíznych poplatkoch taktiež rozširuje definíciu zariadení, ktoré sa považujú za rozhlasové prijímače. Už nejde len o klasické rádiá alebo televízory, ale aj o moderné elektronické zariadenia, ktoré dokážu individuálne prijímať rozhlasové vysielanie – bez ohľadu na spôsob príjmu signálu.
Túto definíciu teraz spĺňajú aj:
- Mobilné telefóny, notebooky, tablety, stolné počítače
- smart televízory, set-top boxy, multimediálne centrá, herné konzoly
- inteligentné hodinky, bezdrôtové slúchadlá s možnosťou príjmu vysielania,
- rádiá v automobiloch, na lodiach, v motorkách alebo v domácich spotrebičoch (napríklad chladničkách),
- inteligentné domáce systémy fungujúce cez internet vecí.
Ak teda niekto vlastní alebo má zapožičané takéto zariadenie dlhšie než jeden mesiac, je povinný platiť koncesionársky poplatok.

Koľko poplatok stojí?
Poplatok sa štandardne uhrádza na mesačnej báze. Možno si však zvoliť aj štvrťročnú, polročnú či ročnú úhradu. Ceny sú nasledovné:
- mesačne: 55 Kč,
- štvrťročne: 165 Kč,
- polročne: 330 Kč,
- ročne: 660 Kč.
Poplatníci si môžu stav svojich platieb a údajov overiť a upraviť online cez Účet poplatníka. Taktiež platí, že ak uhrádzajú cez SIPO, výška platby sa automaticky upraví na novú cenu, čiže 55 Kč. Odporúča sa však skontrolovať si nastavený inkasný limit, aby nedošlo k neúspešnému inkasu kvôli nedostatočnému povoleniu.
Musia ho platiť aj cudzinci?
Áno, okrem občanov ČR musia poplatky platiť aj cudzinci s dlhodobým alebo trvalým pobytom, ak vlastnia alebo používajú zariadenie schopné prijímať rozhlasové alebo televízne vysielanie. Výnimku majú:
- nepočujúci a nevidiaci (s obojstrannou slepotou alebo stratou sluchu),
- cudzinci s nízkym príjmom.
Ak sa rozhlasový prijímač nachádza v dopravnom prostriedku (napr. auto, autobus), zodpovednosť za poplatok nesie provozovateľ daného dopravného prostriedku.
Povinný poplatok aj za televíziu
Úprava poplatku za rohlas sprevádza kontroverzný televízny poplatok, na ktorý sme upozornili v samostatnom článku. Podľa nových pravidiel musí každá domácnosť platiť mesačný poplatok vo výške 150 Kč (približne 6 eur) v prípade, že vlastní akékoľvek zariadenie schopné prijímať televízne vysielanie. Do tejto kategórie spadajú aj smartfóny, tablety, notebooky či stolné počítače.
Zmeny neobišli ani podnikateľov a právnické osoby. Podľa nových pravidiel nebudú musieť platiť za každý televízny prijímač osobitne. Namiesto toho bude výška poplatku závisieť od počtu zamestnancov alebo vozidiel s televíznym prijímačom. Subjekty s menej ako 25 zamestnancami sú od poplatku úplne oslobodené, musia však počet zamestnancov nahlásiť Českej televízii do 30. júna 2025.
Späť k domácnostiam – od poplatku môžu byť oslobodené domácnosti z dôvodov zdravotného stavu alebo sociálneho postavenia. Týka sa to najmä osôb s ťažkým zdravotným postihnutím, seniorov v zariadeniach sociálnych služieb bez vlastného televízneho prijímača alebo domácností s veľmi nízkym príjmom. Oslobodenie od poplatku je však potrebné dokladovať požadovanými dokumentmi.